Z tego wynika również, że regularne stosowanie utleniaczy do włosów, na przykład w postaci chlorowanej wody, prowadzi do przedwczesnej siwizny. Wydaje się również przyczyniać do łysienia typu męskiego. Ponadto picie chlorowanej wody lub używanie jej do przygotowywania posiłków zwiększa przyswajanie utlenionych produktów i przyczynia się do wczesnego siwienia.
Farbowanie włosów uszkadza je i przywrócenie ich naturalnego koloru może trwać dłużej. Nie jest jasne, czy i do jakiego stopnia białe włosy mogą odzyskać naturalny kolor. Może to zależeć w dużym stopniu od dodatkowych środków poprawiających ogólną witalność i krążenie krwi w skórze głowy.
Istnieje wiele nie potwierdzonych danych mówiących, że zwiększony napływ krwi do skóry głowy może przywrócić kolor włosów. Można to osiągnąć często trzymając głowę poniżej serca, na przykład za pomocą urządzenia do odwracania ciała lub przy użyciu pochylonych blatów, bądź przez wcieranie drażniących substancji w skórę głowy, takich jak roztwór z cayenne lub aromatyczne olejki. Najtrudniejsze jest przywrócenie koloru brody, jako że jest ona często uszkodzona przez zabiegi stomatologiczne, zwłaszcza gdy stosowano rtęć i leczenie kanałowe.
Z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej jest zastosować zarówno salicylan miedzi, jak i askorbinian sodu. W zależności od witalności uszkodzonych cebulek włosów, włosy mogą odzyskać kolor niemal natychmiast, ale zwykle trwa to co najmniej kilka tygodni, a niektóre białe włosy mogą w ogóle nie odzyskać koloru. Polecam wcieranie roztworu salicylanu miedzi we włosy/skórę głowy raz lub dwa razy w tygodniu, a askorbinianu sodu najlepiej codziennie – wystarczy przetrzeć rozpuszczonym askorbinianem skórę głowy lub brody. Początkowo może pojawić się jasnoczerwonawy kolor, który ciemnieje z upływem czasu, zwłaszcza przy dodatkowym zastosowaniu PABA.
Jak przyjmować witaminę C i MSM
Dwukrotny noblista dr Linus Pauling jako pierwszy zalecał codzienne stosowanie 10 gramów witaminy C do poprawy i ochrony zdrowia. Jednak nawet znacznie mniejsze jej ilości mogą powodować biegunkę, jeśli są przyjmowane jednorazowo. Dlatego jej przyjmowanie dobrze jest rozłożyć w czasie w dzień i w nocy i stopniowo zwiększać jej ilość, obserwując reakcje swojego organizmu. Jeśli wystąpią problemy, należy wrócić do mniejszych dawek.
Najlepiej jest przyjmować witaminę C i MSM razem, na przykład 10 gramów askorbinianu sodu i 10 gramów MSM i ewentualnie 2–3 łyżeczki 50–70-procentowego DMSO wcieranego w skórę w miejscach, w których występuje zdrowotny problem.
Można też dodawać te proszki do napojów lub żywności albo rozpuszczać je w pół lub w jednym litrze wody, soku lub herbaty ziołowej i często popijać w ciągu dnia. Jeśli są one dla kogoś zbyt kwaśne i wymagają dodatkowych środków alkalizujących, można do tego samego napoju dodać wodorowęglan sodu i/lub cytrynian potasu. Można także dodać chlorek magnezu lub olej magnezowy, albo boraks, lub inne często przyjmowane substancje odżywcze, ale generalnie żadnych utleniaczy, takich jak MMS (Miracle Mineral Solution – Cudowny Roztwór Mineralny) lub płyn Lugola.
Wyjątkiem jest przypadek, gdy chce się przed spożyciem utlenić witaminę C do DHA. Może to być pomocne w infekcjach. Należy rozpuścić łyżeczkę askorbinianu sodu i jedną łyżeczkę MSM w dużej szklance wody. Dodać łyżeczkę 3-procentowego lub około 10 kropli 35-procentowego nadtlenku wodoru, łyżeczkę gliceryny i niewielką ilość związku miedzi. Ta mikstura nie wymaga przechowywania w chłodnym miejscu. Najlepiej często przyjmować ją po łyku w ciągu dnia. W ten sposób można osiągnąć silniejsze działanie przeciwbakteryjne za pomocą mniejszej ilości witaminy C.20
Podczas gdy witamina C jest dobrze znana w leczeniu infekcji wirusowych, ostatnie badania wykazały, że to właściwie DHA jest efektywnym środkiem przeciwbakteryjnym, do tysiąca razy silniejszym od zredukowanej witaminy C.21 Te efekty mogą być również silniejsze w obecności jonów miedzi. Może to być powodem, dla którego stężenie miedzi we krwi jest podwyższone w czasie infekcji i stanów zapalnych, czekając na zintegrowanie swojego wpływu z efektem wysokich dawek witaminy C.
W zasadzie nadal obstaję przy 10 gramach witaminy C dziennie aż do czasu ustąpienia dolegliwości lub gdy chcemy zwiększyć swoją witalność, poradzić sobie z przewlekłą chorobą lub zaburzeniami czynności wątroby, umocnić tkankę łączną lub po prostu oczyścić i wzmocnić naczynia krwionośne. Po około roku lub gdy nastąpi odpowiednia i trwała poprawa, można spróbować zmniejszyć dawkę do 5 gramów dziennie lub nawet mniej. Młode i zdrowe osoby mogą zachować zdrowie przy kilkuset miligramach witaminy C dostępnych w dobrej diecie.
Nie należy nagle przerywać spożywania dużych ilości witaminy C, ponieważ może to doprowadzić do ponownego niedoboru. Wysokie spożycie należy zmniejszać stopniowo. W przypadku leczenia przewlekłych chorób oprócz witaminy B-kompleks należy przyjmować 500 miligramów niacyny przy śniadaniu i ponownie w porze lunchu. Nie należy stosować niacyny zamiast amidu kwasu nikotynowego, chyba że ktoś celowo chce wywołać zaczerwienienie skóry. Niacyna jest głównym koenzymem w reakcjach redukcji-utleniania generujących energię i ma też właściwości przeciwzapalne.
Jeśli askorbinian sodu jest niedostępny, należy poszukać buforowanej witaminy C, która może zawierać, oprócz kwasu askorbinowego, askorbiniany wapnia, magnezu, potasu i sodu lub bardziej powszechne i tańsze węglany tych minerałów. Buforowana witamina C jest korzystna w chorobie nerek, retencji wody i w problemach z wysokim ciśnieniem krwi. Alternatywnie można stosować kwas askorbinowy i neutralizować go w wodzie, dodając do jego dwóch części jedną część wodorowęglanu sodu lub mieszaniny węglanów potasu, magnezu i wapnia na krótko przed spożyciem. Można je pić, gdy jeszcze musują.
W większości krajów Unii Europejskiej, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii (patrz www.ebay.co.uk), askorbinian sodu w proszku w ilościach kilogramowych jest niedostępny do spożycia przez ludzi. Jest bardzo kosztowny i trudny do uzyskania, nawet do użytku weterynaryjnego. Te ograniczenia są najbardziej dotkliwe w Niemczech. Kwas askorbinowy jest oczerniany w niemieckich artykułach internetowych. Kwas askorbinowy w ilościach kilogramowych jest dostępna tylko jako konserwant żywności, a nie jako witamina, i kupujący mogą być sprawdzani w celu upewnienia się, że nie będą używali go jako witaminy. Nie mam wątpliwości, że ten atak pochodzi ze strony niemieckiego przemysłu farmaceutycznego, który stara się rozszerzyć niemiecki i unijny zakaz stosowania naturalnych środków na cały świat, wprowadzając go do przepisów Codexu Alimentarius (Kodeksu Żywnościowego) i koordynując z podobnymi drakońskimi przepisami amerykańskiego FDA (Food and Drug Administration – Urząd ds. Żywności i Leków).
I na koniec przestroga: te zalecenia odzwierciedlają moją obecną wiedzę; ten program jest eksperymentalny i należy zachować ostrożność podczas jego stosowania.
O autorze:
Walter Last jest emerytowanym biochemikiem i chemikiem, który pracował na medycznych wydziałach wielu niemieckich uniwersytetów oraz w Laboratoriach Bio-Science w Los Angeles w USA, a później jako żywieniowiec i terapeuta wykorzystujący naturalne metody leczenia w Nowej Zelandii i Australii, gdzie obecnie mieszka. Jest autorem licznych artykułów dotyczących zdrowia publikowanych w różnych czasopismach, jak również kilku książek, w tym Healing Foods (Uzdrawiające potrawy), The Natural Way to Heal (Naturalny sposób uzdrawiania) i serii małych książeczek wydanych pod ogólnym tytułem „Heal Yourself” („Uzdrów się sam”) instruujących, jak uwolnić się od takich chorób, jak artretyzm, astma, rak, drożdżaki, cukrzyca oraz problemy z nadwagą (wszystkie one ukazały się już w języku polskim i są dostępne w sklepie internetowym Agencji Nolpress pod adresem www.nexus.media.pl). Dotychczas w Nexusie ukazało się trzynaście jego artykułów: „Nowa medycyna doktora Hamera” (nr 32), „Na ile naukowe są konwencjonalne terapie antyrakowe? ” (nr 37), „Energia seksualna a zdrowie i duchowość” (nr 55 i 56), „Czy większość chorób powoduje system medyczny? ” (nr 59), „Holistyczny sposób na raka” (nr 64), „Terapia Cudownym Suplementem Mineralnym” (nr 67), „Operacyjne leczenie nowotworów zwiększa śmiertelność” (nr 74), „Czy paracetamol wywołuje chorobę Alzheimera?” (nr 78), „Bardzo szybkie leczenie zwykłego przeziębienia” (nr 80), „Ukryta przyczyna raka i chorób autoimmunologicznych” (nr 82), „Nafta – uniwersalny uzdrawiacz” (nr 84), „Spisek w sprawie boraksu” (nr 85) i „Nowy kierunek w leczeniu raka” (nr 90). Zainteresowanych dalszymi informacjami na temat zdrowia odsyłamy na jego stronę internetową poświęconą zdrowiu, nauce i duchowości zamieszczoną pod adresem www.health-science-spirit.com.
Przełożył Jerzy Florczykowski
Przypisy:
1. Dimetylosulfon (metylosulfonylometan) – związek o wzorze chemicznym (CH3)2SO2. Występuje naturalnie w niektórych roślinach, jest też obecny w małych ilościach w wielu produktach spożywczych i napojach. Jest sprzedawany jako suplement diety. – Przyp. tłum.
2. Dimetylosulfotlenek – związek organiczny z grupy sulfotlenków o wzorze chemicznym (CH3)2SO. Stosowany jest jako odczynnik analityczny i chemiczny oraz jako rozpuszczalnik, m.in. w spektroskopii i chromatografii. Ma ponadto zastosowanie jako lek ze względu na właściwości przeciwzapalne. – Wikipedia
3. Science Blog, „How vitamin C stops the big «C»” („Jak witamina C powstrzymuje wielkie «C»”) (to drugie „C” w tytule odnosi się do raka, którego angielska nazwa brzmi „Cancer”), 10 września 2007, scienceblog.com.
4. Dr David W. Gregg, „DMSO and MSM: The Biochemical Oxygen Transport Pair” („DMSO i MSM – biochemiczna para transportująca tlen”), tinyurl.com; patrz omówienie badań dra Jacoba pod adresem tinyurl.com.
5. Michael Pekker, „Niacinamide (Vitamin B3) May Prevent Alzheimer’s Memory Loss” („Amid kwasu nikotynowego [witamina B3] może zapobiegać utracie pamięci w chorobie Alzheimera”), 30 sierpnia 2010, tinyurl.com.
6. Dr med. Abram Hoffer, „Vitamin B-3: Niacin and Its Amide” („Witamina B-3: niacyna i jej amid”), www.DoctorYourself.com.
7. Walter Last, „Cancer Therapy – A New Direction” („Nowy kierunek w leczeniu raka”, www.health-science-spirit.com. Polski przekład: Nexus, nr 90 (4/2013).
8. Dr David W. Gregg, „Cancer Health Notes” („Uwagi o zdrowiu przy raku”), tinyurl.com.
9. Dr Matthias Rath, dr Linus Pauling, „Solution to the Puzzle of Human Cardiovascular Disease: Its Primary Cause is Ascorbate Deficiency Leading to the Deposition of Lipoprotein(a) and Fibrinogen/Fibrin in the Vascular Wall” („Rozwiązanie zagadki choroby sercowo-naczyniowej u człowieka – jej główną przyczyną jest niedobór askorbinianu wiodący do osadzania lipoproteiny(a) oraz niedobór fibrinogenu/fibryny w ściankach naczyń”), Journal of Orthomolecular Medicine, 1991; 6(3 i 4):125–134, tinyurl.com.
10. Dr Matthias Rath i dr Linus Pauling, „A Unified Theory of Human Cardiovascular Disease Leading the Way to the Abolition of This Disease as a Cause for Human Mortality” („Zunifikowana teoria sercowo-naczyniowej choroby ludzi głównym sposobem na zlikwidowanie tej choroby jako przyczyny śmiertelności ludzi”), Journal of Orthomolecular Medicine, 1992; 7(1):5–15, tinyurl.com.
11. Dr Matthias Rath, dr Linus Pauling, „Solution to the Puzzle...
12. Hemochromatoza (HC) – poważna choroba określana również jako przeciążenie żelazem, a także jako cukrzyca brązowa lub brunatna, w której dochodzi do nadmiernego wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego. Może być dziedziczna lub nabyta. – Wikipedia
13. Walter Last, „Natural Therapy for Hemochromatosis” („Naturalna terapia hemochromatozy”), www.health-science-spirit.com.
14. Walter Last, „Antioxidants for Haemochromatosis” („Przeciwutleniacze w leczeniu hemochromatozy”), International Clinical Nutrition Review, 1991; 11(2):71–74, www.health-science-spirit.com.
15. Ferrytyna – białko kompleksujące jony żelaza Fe3+ i przechowujące je w wątrobie. Pełni istotną funkcję we wszystkich żywych organizmach, utrzymując żelazo w dostępnej i nieszkodliwej formie. – Wikipedia
16. Ruth Adams, Frank Murray, Minerals: Kill or Cure? (Sole mineralne – zabijają czy leczą?), Larchmont Books, Nowy Jork, 1974.
17. Walter Last, „Copper Salicylate: A Potent Inflammation Fighter and Rejuvenator” („Salicylan miedzi – silny środek przeciwzapalny i odnowiciel”), www.health-science-spirit.com.
18. Kupno salicylanu miedzi, patrz www.strideintohealth.com.
19. Irene Klotz, „Grey hair? Blame the bleach” („Masz siwe włosy? – To wina wybielacza”), Discovery News, opublikowane w ABC Science, 4 marca 2009, www.abc.net.au.
20. Patent USA nr 8324269 B2, „Stable compositions of dehydroascorbic acid („Stabilne kompozycje kwasu dehydroaskorbinowego”), www.google.com/patents.
21. Ayami Furuya, et al., „Antiviral effects of ascorbic and dehydroascorbic acids in vitro” („Przeciwwirusowe działanie kwasu askorbinowego i dehydroaskorbinowego in vitro”), International Journal of Molecular Medicine, październik 2008, 22(4):541–545, www.spandidos-publications.com.