Poprawa tkanki łącznej

Tkanka łączna utrzymuje razem poszczególne części naszego ciała. Tkanką łączną są na przykład ścięgna, wiązadła, skóra, rogówka, chrząstki, kości i naczynia krwionośne. Głównym składnikiem tkanki łącznej jest kolagen. Jest on złożony z trzech włókien białkowych ułożonych w formie potrójnej helisy i jest najpowszechniej występującym białkiem w organizmie.

Askorbinian jest niezbędny do tworzenia różnych komponentów kolagenu i łączenia wszystkiego w potrójną helisę. Poważny niedobór witaminy C powoduje szkorbut, w którym kolagen ulega uszkodzeniu i uniemożliwia tworzenie silnej tkanki łącznej. Stan dziąseł pogarsza się, po czym krwawią i dochodzi do utraty zębów; skóra ulega przebarwieniu i rozkładowi, a rany nie goją się, podobnie jak w przypadku cukrzycy. Razem z miękką keratyną kolagen umacnia i uelastycznia skórę. Jego degradacja prowadzi do zmarszczek oraz luźnej i starczej skóry.

Jeszcze ważniejszy dla zdrowia jest wpływ witaminy C na naczynia krwionośne. Niedobór kwasu askorbinowego powoduje, że tracą one swoją elastyczność, zaś sztywne i zwapniałe tętnice podnoszą ciśnienie krwi i mogą łatwiej się łamać. Jest to poważny problem w przypadku tętniaków – balonowych rozdęć tętnic o cienkich ściankach, które łatwo mogą ulec uszkodzeniu (Albert Einstein zmarł z powodu pękniętego tętniaka jamy brzusznej). W żyłach niedobór witaminy C powoduje rozciągnięcie i zwiotczenie ścian, tak że zawory przestają się dokładnie zamykać. Dochodzi do zastoju krwi w dolnych częściach nóg i w naczyniach trzewnych oraz powstawania żylaków.

To pozwala również zrozumieć przyczyny obwisłych piersi i powiększenia prostaty jako skutek przewlekłego niedoboru witaminy C, a nie jako następstwo samego starzenia się. Sprawa z prostatą jest bardziej skomplikowana i wygląda następująco. Testosteron jest częściowo przekształcany w jądrach i prostacie w znacznie silniejszy dihydrotestosteron (DHT). Przypuszcza się, że przemieszcza się on z krwią do pozostałej części organizmu. Ale przy przewlekłym niedoborze askorbinianu w prostacie lub w jej pobliżu dochodzi do zastoju krwi, co prowadzi do bardzo wysokiego poziomu DHT stymulującego wzrost prostaty. Rozwiązanie polega na poprawie elastyczności tkanki łącznej. Wysoki poziom DHT w skórze głowy jest z kolei główną przyczyną łysienia typu męskiego. Wygląda na to, że powiększenie prostaty jest wynikiem DHT w połączeniu ze słabym układem żylnym (jak w PVD), a łysienie typu męskiego jest spowodowane DHT w zatłoczonych tętnicach (jak w CVD). Oczywiście, te dwa zjawiska mogą występować równocześnie.

Wszystkie te problemy – starzenie skóry, sztywne arterie, tętniaki, żylaki, obwisłe piersi, łysienie typu męskiego i powiększenie prostaty – to objawy przewlekłego niedoboru witaminy C, często w połączeniu z niedoborem miedzi, która również jest niezbędna do tworzenia tkanki łącznej. Ponadto, niezbędne są duże ilości siarki, najlepiej z bogatych w nią warzyw lub MSM albo z obu tych źródeł.

Oprócz dużych ilości przyjmowanego doustnie askorbinianu sodu korzystne jest natarcie nim skóry, najlepiej po kąpieli lub prysznicu. Wystarczy nasypać trochę proszku na mokre ręce i rozetrzeć go na wilgotnej skórze lub rozpuścić w ciepłej wodzie w niewielkim naczyniu, na przykład w kieliszku, łyżeczkę askorbinianu sodu i wetrzeć go w skórę na jak największej powierzchni, najlepiej na całym ciele, po czym odczekać, aż sam wyschnie. W celu przyspieszenia suszenia można to zrobić w promieniach słońca lub przed grzejnikiem, pamiętając jednak, że im dłużej skóra pozostaje mokra, tym roztwór lepiej się wchłania. Przenikanie przez skórę można poprawić, rozpuszczając askorbinian w żelu z aloesu lub w 50-procentowym DMSO. Duże ilości przyjmowanej doustnie i aplikowanej miejscowo witaminy C zapobiega także i może usunąć raka skóry.

 

Przywracanie koloru włosów

Włosy są zabarwione wytwarzaną w cebulkach włosowych melaniną. Istnieją dwa rodzaje melaniny: eumelanina, która nadaje włosom kolor od brązowego do czarnego, i feomelanina, która sprawia, że mają one kolor od jasnożółtego (blond) do czerwonego/rudego. O kolorze włosów decydują różne kombinacje tych dwóch rodzajów melaniny.

Siwe włosy występują przy zbyt małych dostawach środków odżywczych do skóry głowy zapewniających prawidłową produkcję melaniny w komórkach włosów zwanych melanocytami lub gdy te komórki są zniszczone przez mikroorganizmy, utlenianie lub metale ciężkie, zwłaszcza rtęć. Liczne składniki są odpowiedzialne za konwersję aminokwasu tyrozyny w melaninę. Najczęściej mamy do czynienia z niedoborem miedzi.

Przekonującą demonstrację w odniesieniu do miedzi przeprowadzono na czarnych owcach. Po kilkukrotnych zmianach składu ich paszy, która zawierała duże i małe ilości miedzi, na ich futrze rozwinęły się na przemian czarne i białe pasma wełny, ponadto zmniejszało się skręcenie wełny, gdy w paszy było mało miedzi.16

Siwe włosy zawierają dużo mniej miedzi od włosów w naturalnym kolorze. Nie jest jasne, czy włosy o dużej zawartości miedzi ze względu na wysokie spożycie nieorganicznej miedzi mogą być wykorzystane do produkcji melaniny, ale zakładam, że nie mogą. Uważam, że najbardziej przydatne do przywrócenia oryginalnego koloru włosów jest wcieranie rozcieńczonego roztworu salicylanu miedzi bezpośrednio w skórę głowy, pomocne może być też dodatkowe spożycie doustne.17,18

Kwas p-aminobenzoesowy (PABA), który wiąże się z grupą witamin B, pozwala wytworzyć eumelaninę i ściemnienie włosów. Generalnie, PABA jest skuteczny w 10 do 25 procent przypadków, przyciemniając szare lub białe włosy, jednakże po zaprzestaniu jego przyjmowania kolor ponownie blaknie po kilku tygodniach. W badaniach klinicznych podawano codziennie doustnie od 0,4 do 15 gramów PABA. PABA stosowany doustnie lub miejscowo jest również naturalnym filtrem przeciwsłonecznym.

PABA nie rozpuszcza się w wodzie, ale rozpuszcza się w DMSO lub kiedy do wodnej zawiesiny PABA doda się około jednej trzeciej wodorowęglanu. Należy przyjąć około pół łyżeczki PABA. Po zakończeniu musowania roztwór staje się przeźroczysty i wówczas można wcierać go w skórę głowy. Dodatkowo PABA może być stosowany wewnętrznie z posiłkami, ale uważam, że jego bezpośrednie stosowanie jest bardziej skuteczne. W sprzedaży bywają dostępne rozpuszczalne w wodzie potasowe lub sodowe sole PABA.

Inne składniki odżywcze niezbędne do utrzymania lub przywrócenia naturalnego koloru włosów to zaliczany do witamin grupy B kwas pantotenowy, kwas foliowy (w zielonych liściach), biotyna (najwięcej w żółtku jaja) i quasi witamina B – inozytol. Inozytol stabilizuje błony komórkowe, chroni cebulki włosów, pomaga utrzymać wilgotność włosów i przyciemnia ich kolor. Jego ostry niedobór może powodować łysienie typu męskiego.

Ponadto może być też wymagany cynk, także jod oraz odpowiednia ilość wapnia i magnezu. Nadkwasota powoduje niedobór minerałów i przedwczesne siwienie włosów.

Inną przyczyną blaknięcia koloru włosów jest przewlekły stres. Może to być stres emocjonalny lub niedobory żywieniowe, albo przewlekłe zakażenia, najczęściej związane z Candidą. W normalnym metabolizmie powstają wolne rodniki oraz nadtlenek wodoru i należy się ich pozbyć (odtruć), w przeciwnym razie uszkodzone zostaną enzymy wytwarzające melaninę. W celu uniknięcia tego problemu konieczne są doustne oraz miejscowe zabiegi z użyciem środków grzybobójczych i dużych dawek witaminy C.19

Script logo
Do góry