Jakie ilości przyjmować

P5P jest normalnie sprzedawane w postaci powlekanych tabletek, rzekomo w celu ochrony zawartości przed kwasem żołądkowym, nic mi jednak nie wiadomo, żeby istniały dowody potwierdzające taką potrzebę. Powłoka może wręcz utrudniać wchłanianie u osób z problemami trawiennymi. Stąd preferuję dzielenie tych tabletek na części, aby ich zawartość była łatwiej przyswajalna. Można też kupować P5P w tańszej sproszkowanej formie, rozpuszczać je w płynie o odczynie zasadowym (z dodatkiem wodorowęglanu sodu) i wypijać przed posiłkami.

Cynk natomiast, podobnie jak magnez i inne dwuwartościowe minerały, wchłania się najlepiej przy kwaśnej treści żołądkowej, składającej się przede wszystkim z białek, warzyw lub owoców, nie zaś zbóż czy innych ziaren. Przy objawach niskiego poziomu kwasu żołądkowego, takich jak kruche paznokcie i różne niedobory mineralne, należy uzupełniać zapas kwasu oraz spożywać sok z cytryny lub ocet. Nie należy zażywać cynku w postaci siarczanów, ponieważ wyższe ich dawki mogą powodować dolegliwości gastryczne lub żołądkowe.

Normalna początkowa dawka może wynosić pół 50-miligramowej tabletki P5P i około 20 mg cynku wraz ze śniadaniem. Jeśli nie występują żadne niekorzystne reakcje, po kilku dniach można podwoić dawkę, przyjmując ją przed śniadaniem i przed lunchem, a później również w porze obiadowej. W ciągu kilku tygodni lub miesięcy należy stopniowo zwiększać dawkę P5P i cynku aż do osiągnięcia optymalnej ilości, przy której objawy zaczynają słabnąć albo całkowicie znikać. W łagodnych przypadkach może to zachodzić niemal błyskawicznie, nawet przy stosunkowo małych dawkach, natomiast w sytuacjach poważnych mogą być potrzebne znacznie wyższe dawki przez kilka miesięcy, zanim dojdzie do istotnego postępu.

Znalezienie optymalnej ilości P5P i cynku nie jest łatwe, zależy to bowiem w dużej mierze od poziomu stresu, który może zmieniać się w ciągu dnia. Dlatego należy starać się znaleźć dawkę odpowiadającą naszej codziennej aktywności, ale w sytuacji stresowej należy tymczasowo zwiększyć ją, a w chwili relaksu zmniejszyć.

Łagodnym stanom można zaradzić, biorąc 50 miligramów P5P dziennie, podczas gdy poważniejsze przypadki mogą wymagać 3 dawek P5P po 50 do 100 mg i 3 dawek cynku po 20 mg, chociaż czasami zażywano też znacznie wyższe dawki. Należy sporadycznie eksperymentować, aby znaleźć różne warianty optymalnej dawki dla konkretnego stanu. Zbyt dużo P5P na początku może spowodować nadpobudliwość bądź napady nadczynności ruchowej u dzieci, a także trudności z zasypianiem, zwłaszcza jeśli przyjmuje się go wieczorem.

Bardzo wrażliwe osoby mogą zacząć od jednej czwartej tabletki P5P rano i pozostać przy tej dawce przez tydzień lub dwa, po czym należy zacząć ją sukcesywnie zwiększać do jednej czwartej tabletki w trakcie 2, a potem 3 posiłków. Jeśli dojdzie do silnej reakcji, należy wstrzymać zażywanie do czasu jej ustąpienia, po czym zacząć pomału zwiększać ponownie. Na koniec należy zwiększyć dawkę do pół lub całej tabletki. Reakcja jest dowodem na to, że jest się na właściwej drodze, a stosowana metoda jest kluczem do pełnego wyzdrowienia.

Zalecanym wspomagającym składnikiem odżywczym są witaminy z grupy B przyjmowane z większością posiłków – ich ilość zależy od bieżącego stanu i może zaistnieć potrzeba eksperymentowania. Również przy słabych nadnerczach i w okresach stresu można zażywać do 3 razy po 500 mg pantotenianu (witaminy B5) razem z posiłkami. Nikotynamid przydaje się głównie do podnoszenia poziomu energii, na przykład przy schizofrenii, depresji, chorobie Alzheimera, przewlekłym zmęczeniu i zaawansowanym raku. Warto spróbować przyjmować do 1 grama z każdym posiłkiem.

Inne ważne substancje to do 10 gramów askorbinianu i do 20 gramów MSM (rozłożone w czasie w ciągu dnia),7 chlorek magnezu (doustnie i przez skórę), mangan, biotyna, kwas alfa-liponowy, witaminy A, D i E (w razie przyjmowania doustnego należy otwierać zawierające ją kapsułki i emulgować razem z lecytyną, dodatkowo wcierać we wrażliwe miejsca na skórze), płyn Lugola (1-2 krople dziennie – potrzebny jod, nie tylko jodek), selen, boraks/bor, salicylan miedzi, szczególnie przy stanach zapalnych, starzejącej się skórze i siwiejących włosach, a także do 4 razy po 250‍ ‍000 jednostek serrapeptazy i do 8 razy po 2000 FU nattokinazy.

Jak przy każdym procesie powrotu do zdrowia mogą występować reakcje oczyszczające powodujące tymczasowe problemy skórne lub pogarszające inne istniejące schorzenia. W takiej sytuacji należy zwrócić szczególną uwagę na zażywanie odpowiedniej ilości wodorowęglanu w celu utrzymania zasadowego odczynu moczu, istotne ograniczenie stosowania innych środków, utrzymywanie czystości jelit, picie dużej ilości zdrowych napojów, a gdy problem ustąpi, ponowne sukcesywne zwiększanie suplementacji.

 

Uwagi końcowe

Oprócz dostarczania brakujących składników odżywczych należy też skupić się na oczyszczaniu jelit za pomocą terapii z wykorzystaniem psyllium8, terapii przeciw drożdżakom Candida oraz oczyszczaniu i aktywacji wątroby. Wszystkie problemy przybierają na sile, jeśli ma miejsce również zatrucie rtęcią, ale usuwania jej należy próbować dopiero po opanowaniu pyrolurii i Candidy. Więcej szczegółów na temat odpowiednich procedur można znaleźć w książce Proste metody przywracania zdrowia (Towards Radiant Health)9.

Abstrahując od pyrolurii, kulturyści preferują P5P ze względu na jego szczególną zdolność budowania mięśni i tkanki łącznej. To może też wskazywać, że P5P i cynk mogłyby przynieść korzyści większości starszych ludzi lub osobom cierpiącym na problemy z wątrobą.

FDA (Food and Drug Administration – Urząd ds. Żywności i Leków) otrzymał wniosek od pewnego koncernu farmaceutycznego o zakazanie wolnej sprzedaży P5P i uznanie go za lek. FDA uczynił tak wcześniej z inną naturalną postacią witaminy B6, pirydoksaminą, która nie jest już dostępna w Stanach Zjednoczonych. Pirydoksaminy używano głównie jako środka przeciwdziałającego starzeniu, który leczy neuropatię cukrzycową, nefropatię, retinopatię i blokuje powstawanie produktów końcowych zaawansowanej glikacji, ale P5P ma takie same działanie.

Osoby z zaawansowaną pyrolurią mogą potrzebować przyjmować P5P do końca swojego życia, mam jednak nadzieję, że opisany w tym artykule program, wraz z medytacją i wizualizacją, pomoże też pokonać poważną dziedziczną postać pyrolurii. Pyroluria jest ważną wskazówką zdrowotną, gdyż oznacza ona, że wątrobie brakuje dostatecznej ilości energii, aby mogła pracować wydajnie, zwłaszcza w sytuacjach stresowych, co sygnalizuje, że całe ciało jest w niebezpieczeństwie. Warto, aby świadome młode pary załatwiły swoje kłopoty z pyrolurią i Candidą przed poczęciem dziecka i tym samym zapobiegły przekazywaniu pyrolurii kolejnym pokoleniom swojej rodziny.

 

O autorze:

Walter Last jest emerytowanym biochemikiem i chemikiem, który pracował na medycznych wydziałach wielu niemieckich uniwersytetów oraz w Laboratoriach Bio-Science w Los Angeles w USA, a później jako żywieniowiec i terapeuta wykorzystujący naturalne metody leczenia w Nowej Zelandii i Australii, gdzie obecnie mieszka. Jest autorem licznych artykułów dotyczących zdrowia publikowanych w różnych czasopismach, jak również kilku książek, w tym Healing Foods (Uzdrawiające potrawy), The Natural Way to Heal (Naturalny sposób uzdrawiania) i serii małych książeczek wydanych pod ogólnym tytułem „Heal Yourself” („Uzdrów się sam”) instruujących, jak uwolnić się od takich chorób, jak artretyzm, astma, rak, drożdżaki, cukrzyca oraz problemy z nadwagą (wszystkie one ukazały się już w języku polskim i są dostępne w sklepie internetowym Agencji Nolpress pod adresem www.nexus.media.pl). Dotychczas w Nexusie ukazało się czternaście jego artykułów: „Nowa medycyna doktora Hamera” (nr 32), „Na ile naukowe są konwencjonalne terapie antyrakowe?” (nr 37), „Energia seksualna a zdrowie i duchowość” (nr 55 i 56), „Czy większość chorób powoduje system medyczny? ” (nr 59), „Holistyczny sposób na raka” (nr 64), „Terapia Cudownym Suplementem Mineralnym” (nr 67), „Operacyjne leczenie nowotworów zwiększa śmiertelność” (nr 74), „Czy paracetamol wywołuje chorobę Alzheimera?” (nr 78), „Bardzo szybkie leczenie zwykłego przeziębienia” (nr 80), „Ukryta przyczyna raka i chorób autoimmunologicznych” (nr 82), „Nafta – uniwersalny uzdrawiacz” (nr 84), „Spisek w sprawie boraksu” (nr 85) „Nowy kierunek w leczeniu raka” (nr 90) i „Więcej energii i mniej chorób z witaminą C i MSM” (nr 96). Zainteresowanych dalszymi informacjami na temat zdrowia odsyłamy na jego stronę internetową poświęconą zdrowiu, nauce i duchowości zamieszczoną pod adresem www.health-science-spirit.com.

 

Przełożył Michał Fiejtek

 

Przypisy:

1. „Pyroluria – A Hidden Disorder” („Pyroluria – ukryte zaburzenie”), discover.hubpages.com.

2. Wikipedia, „Porphyria” („Porfiria”), en.wikipedia.org.

3. Caryn Talty, Matthew Dahlitz, „Pyrrole Disorder For Therapists” („Pyroluria dla terapeutów”), 1 października 2013, www.thescienceofpsychotherapy.com.

4. Dr Woody R. McGinnis et al., „Discerning the Mauve Factor, Part 1” („Rozpoznawanie czynnika fiołkowego, część 1”), Alternative Therapies, marzec/kwiecień 2008, vol. 14, nr 2, ss. 40–50, www.walshinstitute.org.

5. Dr Woody R. McGinnis et al., „Discerning the Mauve Factor, Part 2” („Rozpoznawanie czynnika fiołkowego, część 2”), Alternative Therapies, maj/czerwiec 2008, vol. 14, nr 3, ss. 50–56, www.walshinstitute.org.

6. Dr William Shaw et al., „Assessment of Antifungal Drug Therapy in Autism by Measurement of Suspected Microbial Metabolites in Urine with Gas Chromatography–Mass Spectrometry” („Ocena przeciwgrzybiczej terapii farmakologicznej u chorych z autyzmem poprzez pomiar metabolitów bakteryjnych w moczu z wykorzystaniem chromatografii gazowej i spektrometrii mas”), Clinical Practice of Alternative Medicine, 2000, vol. 1, nr 1, ss. 15–26, static1.squarespace.com.

7. Walter Last, „More Energy & Less Disease” („Więcej energii i mniej chorób z witaminą C i MSM”), polski przekład tego artykułu ukazał się w 96 (4/2014) numerze polskiej edycji Nexusa.

8. Pod tą nazwą kryją się dwie rośliny: pochodząca z Indii i Pakistanu babka jajowata (Plantago Ovata) nosząca także nazwę Isabgol (Indie) i Isapghol (Pakistan) oraz babka płesznik (Plantago Psyllium) – które można stosować zamiennie w celu oczyszczania jelit. W ziołolecznictwie wykorzystuje się nasiona babki płesznik, a w przypadku babki jajowatej nasiona i ich łupiny. – Przyp. red.

9. Walter Last, Towards Radiant Health (Proste metody przywracania zdrowia). Książkę można kupić pod adresem www.nexus.media.pl.

 

Script logo
Do góry