Przykłady zastosowania terapii dźwiękowej
Firma Cyma Technologies Inc. zleciła przeprowadzenie analizy udokumentowanych przypadków w celu potwierdzenia skuteczności swoich terapeutycznych urządzeń dźwiękowych z klinicznego punktu widzenia. Ich terapeutyczna technika nazywa się „kimaterapią”.
Poniżej przedstawione zostały cztery przykłady zastosowania rozwiązań Cyma Technologies wraz z odsyłaczami do analiz dokonanych przez firmę Medsonix oraz omówieniem KKT, dźwiękowej metody pomagającej przy kłopotach z kręgosłupem. Tylko poprzez przeprowadzanie i udokumentowanie badań przypadków terapie dźwiękami słyszalnymi zostaną zaakceptowane jako popularna metoda, która będzie mogła być wykorzystywana w szpitalach i ośrodkach weterynaryjnych na całym świecie.
1. Uraz ścięgna u konia wyścigowego
Rasowy koń wyścigowy odniósł poważny uraz ścięgna podczas wyścigu. W takich sytuacjach konie są zwykle usypiane albo w najlepszym razie wysyłane na pastwisko. Powrót do ścigania się po tak poważnej kontuzji zdarza się wyjątkowo rzadko. W trakcie eksperymentu koń był pod opieką weterynarza i za pomocą regularnego obrazowania sonograficznego dokumentowano proces jego zdrowienia. Obrazy wyraźnie pokazywały powrót do normalnej homogenicznej integralności komórek ścięgna. Ścięgno konia nie tylko się całkowicie zrosło z wykorzystaniem kimaterapii, ale nie pozostały również jakiekolwiek ślady blizn. Koń wrócił do wyścigów. Oczywiście mimo iż powyższe leczenie dotyczy konia, urazy mięśni i ścięgien u ludzi można równie łatwo wyleczyć przy pomocy terapii dźwiękowej.
2. Uraz kolana
56-letnia kobieta miała wypadek samochodowy, w wyniku którego oba jej kolana stały się niesprawne. Musiała podpierać się chodzikiem lub laską, aby się poruszać, i co gorsze, jej stan się pogarszał.
Nie mogła spać dłużej niż godzinę lub dwie w nocy z powodu silnego bólu. Lekarz powiedział jej, że nie może nic więcej zrobić, gdy odkrył, że jej stawy kolanowe są zdarte do kości. Zrezygnowany polecił jej, aby kupiła sobie elektryczny wózek inwalidzki i jeździła na nim już do końca swojego życia. To była brutalna wiadomość dla kobiety, która prowadziła aktywny sportowy tryb życia. W ramach ostatniej deski ratunku poddała się dziesięciu terapeutycznym sesjom dźwiękowym z wykorzystaniem kimaterapii.
W rezultacie jej życie zmieniło się o 180 stopni. Dzisiaj może chodzić, a nawet biegać. Mówi: „Mogę wchodzić po schodach, tańczyć, grać w kręgle, zajmować się ogródkiem i grać w golfa oprócz tego wszystkiego, co robiłam przed wypadkiem. Otrzymałam nadzwyczajny dar – dostałam swoje życie z powrotem”.
3. Półpasiec
Pewna kobieta miała półpasiec na górnej części klatki piersiowej i pleców. Prawie nie mogła stać prosto ze względu na silny ból. Jedyne, co mógł zaoferować jej lekarz, to przepisanie lekarstwa. Po około trzech miesiącach półpasiec został niby wyleczony, ale dwa lata później pojawił się znowu dokładnie w tych samych miejscach. Po drugiej sesji kimaterapii kobieta zaczęła czuć w nich mrowienie i powolny zanik bólu. Po zastosowaniu tej terapii przez kolejne cztery dni półpasiec całkowicie zniknął i już więcej nie powrócił.
4. Ropień zęba
Pacjentka, która była umówiona na usunięcie zęba u dentysty, postanowiła spróbować kimaterapii jako ostatniej deski ratunku. Cierpiała z powodu bardzo bolesnego ropnia zęba i usłyszała, że korzeń odłączył się od kości szczęki. Brała 15 tabletek ibuprofenu dziennie, aby łagodzić rozdzierający ból. Stan zęba bardzo szybo zaczął się polepszać po kilku dniach leczenia dźwiękiem, dzięki czemu mogła zmniejszyć ilość środków przeciwbólowych. Po kilku sesjach kimaterapii uwolniła się kompletnie od bólu i zachowała swój ząb. Jej dentysta był w szoku.
Poniżej znajduje się lista kilku innych eksperymentów medycznych i historii chorób, które dowodzą potęgi dźwięku jako metody leczenia:
Studia przypadków firmy Medsonix: „The Effects of a Low Frequency Acoustic Waveform on Osteoarthritis: A Pilot Study”, clinmedjournals.org; Acoustic Waveform Study: www.scribd.com.
Dźwięk w leczeniu kręgosłupa KKT: www.youtube.com.
Dźwięk w leczeniu choroby Alzheimera: tinyurl.com.
Dźwięk w leczeniu fibromialgii: www.ncbi.nlm.nih.gov.
Dźwięk w leczeniu impotencji: www.tandfonline.com.
Tworzenie muzyki może pomagać utrzymywać umysł w dobrym stanie w podeszłym wieku: www.worldscience.net.
O autorach:
John Stuart Reid interesuje się wszystkim, co wiąże się z dźwiękiem widzialnym, znanym nauce jako „Fale Faradaya” i coraz częściej nazywanym „kimatyką”. Uważa, że dźwięk przenika prawie całą materię we Wszechświecie i był potężną siłą tworzącą życie w pierwotnych oceanach. Biorąc to pod uwagę, uważa, że dźwięk zawiera w sobie moc leczenia życia i szeroko propaguje tę koncepcję. Jego wynalazek CymaScope zmienił postrzeganie dźwięku na zawsze, ponieważ umożliwia obserwowanie jego geometrycznych form, co pozwala nam lepiej rozumieć jego wszechobecność we Wszechświecie. Skontaktować się z nim można za pośrednictwem jego strony internetowej zamieszczonej pod adresem cymascope.com.
Annaliese Reid zajmuje się badaniem duchowych filozofii i praktycznym zastosowaniem zawartej w nich wiedzy w celu wzbogacania naszego życia. Pracowała jako organizatorka seminariów dla międzynarodowej firmy z branży samorozwoju. Później wyszkoliła się na hipnoterapeutkę i pracowała jako doradca osób z ciężkimi traumami. Przez wiele lat zajmowała się też medycyną energetyczną, w tym terapią dźwiękową, współpracując przy tworzeniu poradnika dla osób stosujących kimaterapię. Obecnie jej głównym zainteresowaniem jest wpływ dźwięku na materię komórkową.
Przełożył Michał Fiejtek
Przypisy:
1. M.C. Fyfe, M.I. Bullock, „Therapeutic ultrasound: some historical background and development in knowledge of its effect on healing”, Australian Journal of Physiotherapy, 1985; 31(6):220–224, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov.
2. M. Dyson, „Mechanisms involved in therapeutic ultrasound”, Physiotherapy, 1987, 73(3):116–120.
3. M. Dyson, D.A. Luke, „Induction of mast cell degranulation in skin by ultrasound”, IEEE Trans. Ultrasonics, Ferroelectrics and Frequency Control, 1986, UFFC-33:194.
4. R.D. Hogan, K.M. Burke, T.D. Franklin, „The effect of ultrasound on microvascular hemodynamics in skeletal muscle: effects during ischemia”, Microvascular Research, 1982, 23:370.
5. A.A. Pilla, M. Figueiredo, P. Nasser et al., „Non-invasive low intensity pulsed ultrasound: potent accelerator of bone repair”, Proceedings of the 36th Annual Meeting, Towarzystwo Badań Ortopedycznych, Nowy Orlean, 1990.
6. Cyma Technologies Inc.: cymatechnologies.com.
7. Medsonix: medsonix.com.
8. KKT International: www.kktspine.com.
9. R. Eley, D. Gorman, „Didgeridoo playing and singing to support asthma management in Aboriginal Australians”, The Journal of Rural Health, zima 2010, 26(1):100–104, www.ncbi.nlm.nih.gov.
10. M.A. Puhan, A. Suarez, C.L. Cascio, A. Zahn, M. Heitz, O. Braendli et al., „Didgeridoo playing as alternative treatment for obstructive sleep apnoea syndrome: randomised controlled trial”, British Medical Journal, 2006, 332:266, www.bmj.com.
11. Jamblich, Vita Pythagorae (Żywot Pitagorasa), s. 59.
12. Muzykoterapia: en.wikipedia.org.
13. Egipskie dźwięki: tinyurl.com.
14. Akustyka Wielkiego Wybuchu: tinyurl.com.
15. G. Rice, L. Tang et al., „The structure of a thermophilic archaeal virus shows a double-stranded DNA viral capsid type that spans all domains of life”, Proceedings of the National Academy of Sciences, maj 2004, www.pnas.org.
16. T.J. Crone et al., „The Sound Generated by Mid-Ocean Ridge Black Smoker Hydrothermal Vents”, red. David Palmer, PLoS ONE 1.1. (2006): e133. PMC. Web., 14 sierpnia 2018, www.ncbi.nlm.nih.gov.
17. Amy Novotney, „Music as Medicine”, Monitor on Psychology, listopad 2013, vol. 44, nr 10, www.apa.org.
18. Maryann Mott, „Pets Enjoy Healing Power of Music”, Live Science, 7 stycznia 2008, www.livescience.com.
19. V.N. Salimpoor, M. Benovoy, K. Larcher, A. Dagher, R.J. Zatorre, „Anatomically distinct dopamine release during anticipation and experience of peak emotion to music”, Nature Neuroscience, 9 stycznia 2011, www.nature.com.
20. Litotrypsja: en.wikipedia.org.
21. HIFU: en.wikipedia.org.
22. Andreas von Bubnoff, „Getting the Vibe”, Science Notes, 2005, sciencenotes.ucsc.edu.
23. Sophia Roosth, „Screaming Yeast: Sonocytology, Cytoplasmic Milieus, and Cellular Subjectivities”, Critical Inquiry, vol. 35, nr 2, 2009, ss. 332–350, JSTOR, www.jstor.org.
24. Faza komórek G0: en.wikipedia.org.
25. Faza komórek G1: en.wikipedia.org.