Blokery kanału wapniowego
Magnez wpływa na wiele składników odżywczych i wspiera ponad 300 bezpośrednich reakcji enzymatycznych. Naukowiec Mildred Seelig informuje w swojej książce The Magnesium Factor (Czynnik magnezowy), że w rzeczywistości magnez jest niezbędny dla tysięcy pośrednich reakcji enzymatycznych, które mogą ucierpieć w przypadku jego niedoboru.13
Zdrowa, elektrolitycznie zrównoważona komórka w stanie odprężenia posiada najwięcej magnezu i potasu w swoim wnętrzu, a większość wapnia i sodu w przestrzeniach zewnątrzkomórkowych.
Błona komórkowa składa się z podwójnej warstwy fosfolipidowej w przypominającej żel strukturyzowanej wodzie utrzymywanej przez jony magnezu. Ładunek błony odpowiada za jej integralność, która w dużej mierze zależy od magnezu. Jeśli poziom magnezu staje się zbyt niski, ładunek błony komórkowej spada, w wyniku czego kanały stają się „luźniejsze”. To oznacza, że może uciec za dużo potasu, co może stać się przyczyną zawału serca, jeśli ten ubytek jest za duży. Do wnętrza komórek może się też dostać za dużo wapnia i sodu, powodując nadmierną stymulację i odwodnienie, a także utwardzenie wapniem.
„Naturalna” i zarazem najlepsza statyna
Magnez został nazwany najlepszym naturalnym „blokerem kanału wapniowego”, który przewyższa pod tym względem nawet statyny i to bez ich negatywnych skutków ubocznych.
Większość osób spożywających urozmaiconą dietę złożoną z zielonych warzyw, nabiału, orzechów, nasion i roślin strączkowych prawdopodobnie dostarcza organizmowi właściwą ilość wapnia, ale zbyt małą ilość magnezu. Co zaskakujące, objawy hipokalcemii (niedoboru wapnia) można w wielu przypadkach złagodzić, przywracając właściwy poziom magnezu.
Z drugiej strony, za dużo wapnia lub uzupełniającej sztucznej witaminy D (która sprzyja nadmiernej agregacji wapnia) może blokować magnez, ponieważ są one konkurencyjne dla podobnych miejsc receptorowych. Wapń może wnikać w kanały błony i wypierać magnez.
Magnez może blokować wapń swoją większą powłoką hydratacyjną, która nadaje mu specjalne właściwości rozszerzające i kurczące. Kluczem jest to, jak magnez organizuje i strukturyzuje cząsteczki wody w podwójnej warstwie fosfolipidowej błony, oraz jego związek z transporterami białkowymi. „W stanie rozpuszczonym magnez wiąże wodę hydratacyjną mocniej niż wapń, potas i sód”.14 Jego promień może być nawet 400 razy większy niż w stanie odwodnionym. Jest to klucz do regulacji kanału membranowego.
Magnez ma najmniejszy promień atomowy i największy uwodniony promień spośród biologicznych kationów… [Jest] sześciokątny i jego sześć wód hydratacyjnych jest silniej związanych z Mg2+ niż z większością innych kationów… Ponadto Mg2+ służy jako kluczowy składnik w sieciach metabolicznych i kaskadach sygnałowych, w których bierze udział w regulacji aktywności enzymów… Konkuruje z Ca2+ w kluczowych wewnątrzkomórkowych miejscach wiązania i w regulacji programów wirulencji [zjadliwości] bakterii chorobotwórczych.15
Obecność wapnia powoduje odwadnianie, a obecność magnezu działa nawilżająco. Wapń twardnieje i napręża – magnez rozluźnia. Magnez rozluźnia włókna mięśniowe, zwiększając ich hydratyzację w kanałach membranowych, czyniąc je bardziej elastycznymi, a także powodując zbliżanie kanałów poprzez strukturalne ładunki wody, co prowadzi do wypływu wapnia. To magnez kontroluje sposób wykorzystania wapnia.
Jeśli poziom magnezu staje się za niski, błona komórkowa traci integralność i staje się luźniejsza, umożliwiając wprowadzanie wapnia. Warto zwrócić uwagę, że hormony stresu (katecholaminy i kortykosteroidy) wprowadzają wapń, odwadniają (rozluźniają) membranę i obniżają poziom magnezu. Magnez zwraca wodę, łagodzi ognisko zapalne, obniża poziom hormonów stresu i powoduje, że wapń wraca do przestrzeni pozakomórkowych.
Co wspomaga, a co hamuje magnez?
Istnieje wiele śladowych mineralnych „wspomagaczy”, takich jak cynk, bor, selen i inne, które wzmacniają działanie magnezu. Magnez pomaga też efektywniej wykorzystywać żelazo za sprawą swojej roli we wspieraniu transportu tlenu przez hemoglobinę. Badanie krwi może wykazać prawidłowy poziom żelaza, ale w przypadku niedoboru magnezu pacjent może mieć objawy niedokrwistości.
Witaminy antyoksydacyjne, takie jak C i B6, również wspierają działanie magnezu, ponieważ mogą zwiększać podaż tlenu, a tym samym dostarczać elektrony pomagające likwidować stan zapalny. Wszelkie dotleniające składniki odżywcze, które pomagają odświeżyć stan lipidów i uniknąć ich peroksydacji (zjełczałe tłuszcze) mogą dobrze współdziałać z magnezem w celu przywrócenia równowagi w organizmie.
Z drugiej strony, toksyny, takie jak metale ciężkie, fluorek, glifosat i inne pestycydy, zakłócają metabolizm energetyczny kompleksu Mg-ATP w organizmie. Pestycyd atakuje system nerwowy, ogałaca komórkę z tlenu, obniża pH i upośledza metabolizm energii mitochondrialnej. Innymi słowy, wyciąga wtyczkę z gniazdka elektrycznego (lub spłaszcza akumulatory mitochondrialne) – w tej analogii magnez jest przewodnikiem elektryczności.
Fluor kradnie (wiąże) magnez poprzez bezpośredni antagonizm. Istnieje „bardzo ważne, niezależne oddziaływanie między magnezem i fluorem… Niski poziom magnezu w diecie znacznie zwiększa absorpcję fluoru, podczas gdy wysoki poziom magnezu w diecie znacząco zmniejsza wchłanianie fluoru”.16 Wysokie powinowactwo wiązania chemicznego obu pierwiastków prowadzi do powstania kompleksu Magnez-Fluor (MgF+ i MgF2), który jest nierozpuszczalny dla komórek.17
Magnez w pewnym sensie poświęca się, aby ratować organizm przed fluorem, ale w tym procesie dochodzi do utraty magnezu. Najlepszą obroną jest zwiększenie ilości magnezu i unikanie fluoru, o ile to możliwe, obecnego na przykład we fluorowanej wodzie z kranu, liściach czarnej herbaty, produktach dentystycznych, ognioodpornych, teflonowych substancjach odgazowujących i w wielu lekach.
Wiadomo również, że fluor powoduje agregację wapnia w tkankach miękkich, a hiperkalcemia może blokować aktywność magnezu. Tłumi też produkcję hormonu T3 przez tarczycę, hamując aktywność magnezu, jodu i enzymów. Tarczyca i piersi rywalizują o jod i magnez. Włókniaki (grudki) w tkance mają wyższą zawartość wapnia w porównaniu z prawidłową tkanką. Problemy z tarczycą, deficyt energii, zaburzenia trawienia i zespół metaboliczny są częścią dysfunkcji endokrynologicznej, która jest kolejną charakterystyczną cechą niedoboru magnezu lub inhibitowania go przez inne substancje toksyczne.
Wchłanianie magnezu przez skórę jest szybsze i skuteczniejsze
Zamiast sięgać po tabletkę, przypuszczalnie więcej można osiągnąć poprzez właściwy styl życia, na przykład wolny od nadmiernego stresu (stres psychologiczny, zbyt duży wysiłek lub powtarzalny stres chemiczny albo elektromagnetyczny, brak snu, nadmierne spożycie alkoholu, palenie papierosów itp.). Wprawdzie niewielki stres jest niezbędny, aby komórki nauczyły się budować siłę i dostosowywać do zmieniających się warunków, to jednak tym, co determinuje naszą kondycję i dobre samopoczucie, jest nasza zdolność do odpowiedniego radzenia sobie z nim… A powrót do zdrowia zależy od poziomu magnezu.
Pływanie w oceanie jest dobrym sposobem na uzupełnianie magnezu, który jest wchłaniany przez skórę. Skóra jest największym organem organizmu i dobrze nadaje się do wchłaniania elektrolitów oraz ich wydalania. Działa podobnie jak rezerwuar składników odżywczych roślin zawartych w glebie, z kolei naczynia włosowate skóry właściwej działają jak korzenie drzew, które służą do pobierania niezbędnych składników odżywczych. Organizm nie dopuści do przedawkowania przy tym sposobie absorpcji, zaś proces wchłaniania omija układ trawienny, nie powodując biegunki.
Warto spróbować relaksującej kąpieli lub moczenia stóp w wodzie z rozpuszczonym w niej chlorkiem magnezu w celu złagodzenia stresu i lepszego snu. Olej lub balsam magnezowy do masażu mięśni oraz krem magnezowy do pielęgnacji skóry to wygodne opcje służące nie tylko do uzupełniania rezerw magnezu, ale także wspierania zdrowia skóry i przywracania jej bardziej młodzieńczego wyglądu.
Absorpcja magnezu przez skórę działa dobrze i jest szybka. Nie trzeba czekać godzinami na przetrawienie czegokolwiek. Jesteśmy dopiero na samym początku poznawania niezwykłej elektrycznej siły magnezu zapewniającej zdrowie i dobre samopoczucie. W celu zapobieżenia przedwczesnemu starzeniu się i chorobom zwyrodnieniowym, znacznie więcej można by osiągnąć stosując odpowiednią dietę i tryb życia, na przykład zwiększając podaż magnezu. Czy nie byłoby wspaniale, gdyby nie trzeba było spożywać tabletek w celu radzenia sobie z bólem i stanem zapalnym, dzięki temu, że samo pożywienie i środowisko zapewnia odpowiednie składniki odżywcze dla zachowania optymalnego zdrowia?
O autorce:
Sandy Sanderson mieszka w Nerang w stanie Queensland w Australii. W roku 2008 przeszła kryzys zdrowotny w następstwie wieloletniego stresu i pracy zmianowej na stanowisku wydawcy czasopisma. Odkryła, że główną przyczyną chorób związanych ze stresem jest niedobór magnezu. Magnez przyswajany przez skórę pomógł jej wyzdrowieć z arytmii serca i innych objawów niedoczynności tarczycy. Od tego czasu razem ze swoim mężem Peterem, chemikiem opracowującym receptury, realizują misję swojego życia polegającą na tworzeniu australijskiej gamy naturalnych produktów do pielęgnacji ciała zawierających magnez o nazwie Elektra Magnesium. Skontaktować się z nią można za pośrednictwem jej strony internetowej zamieszczonej pod adresem www.elektramagnesium.com.au.
Przełożył Jerzy Florczykowski
Od wydawcy:
Przypisy do tego artykułu znajdują się na stronie australijskiej wersji Nexusa pod adresem nexusmagazine.com.