Znaleziska te datowano od tej pory na okres między 3362 a 8000 lat temu.12

Vieira natrafił na kolejne relacje pochodzące z przeciwległego końca USA, ze swojej rodzinnej Nowej Anglii.

W pracy A History of Deerfield, Massachusetts (Historia Deerfield w stanie Massachusetts) (1895, vol. 1, s. 78) historyk George Sheldon napisał:

 

…U stóp Bars Long Hill – tam gdzie ogrodzenie łąki przecinało drogę i umieszczone były szlabany – od którego wioska wzięła swoją nazwę, podczas orki odsłonięto wiele szkieletów i znaleziono ogromną liczbę broni i przedmiotów. Jeden z tych szkieletów, które opisał mi Henry Mather, miał monstrualne rozmiary – „głowa była tak duża, jak kosz wiklinowy, i miała dwa rzędy zębów na całej długości”… Szkielet zbadał dr Stephen W. Williams, który powiedział, że jego właściciel musiał mieć prawie osiem stóp wzrostu [2,44 m].

 

W The Story of Martha’s Vineyard (Historia winnicy Marthy) (1908, s. 136) Charles Gilbert Hine napisał:

 

…Jakieś 15 lat temu na tym samym obszarze [Cedar Neck] odkopano niemal doskonale zachowany szkielet indiańskiego giganta; kości wskazywały, że mężczyzna mógł mieć bez trudu sześć i pół stopy, a nawet siedem stóp wzrostu [1,98–2,13 m]. Niecodzienną cechą były dwa pełne rzędy zębów w górnej i dolnej szczęce.

 

W książce History of the Town of Rockingham, Vermont (Historia miasta Rockingham w stanie Vermont) (1907, s. 338) Lyman Simpson Hayes napisał:

 

Gdy usunięto wierzchnią warstwę ziemi z półki skalnej na wschód od wodospadu, odkryto niezwykły ludzki szkielet, bez wątpienia należący do Indianina. Ci, którzy go widzieli, opowiadali pisarzowi, że szczęka była takiej wielkości, że duży człowiek mógłby bez problemu wsadzić do niej swoją głowę, a zęby, które wszystkie występowały podwójnie, były w doskonałym stanie.

 

W History of the Town of Middleboro, Massachusetts (Historia miasta Middleboro w stanie Massachusetts) (1906, s. 400) Thomas Weston podał:

 

Kilka lat temu, kiedy naprawiano i wygładzano drogę międzystanową… odkryto szczątki… Gdy zmierzono szkielet, zauważono, że jego kość udowa była o cztery cale dłuższa od takiej samej kości zwykłego człowieka, a poza tym w każdej szczęce miał dwa rzędy zębów. Musiał mieć co najmniej siedem stóp i osiem cali [2,34 m] wzrostu.

 

Rozważając uważnie wszystkie możliwości, zjawisko podwójnych rzędów zębów można wyjaśnić następująco:

1) rzeczywiste dwa (podwójne) rzędy zębów;

2) nietypowy układ zębów trzonowych i przedtrzonowych z przodu jamy ustnej przypominający „podwójne” zęby;

3) niepełny zestaw nadliczbowych zębów, które przypadkowo są „dodatkowymi” zębami w jamie ustnej mogącymi wyglądać na dodatkowe (drugie) rzędy zębów;

4) zęby starte do tego stopnia, że istnieją tylko dwa korzenie przypominające dwa oddzielne zęby.

Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć pochodzenie tych niezwykłych cech. Niektóre przekazy mogą być naznaczone piętnem czasu, z którego pochodzą. Tym niemniej wydaje nam się dziwne, że podwójne rzędy zębów tak często towarzyszą gigantycznym szkieletom w zapisach historycznych.

 

 

Mapa stanów leżących na obszarze Nowej Anglii przedstawiająca terytoria plemienne około roku 1600. (Źródło: Wikipedia)

 

 

Pochodzenie wysokich istot

Pochodzenie północnoamerykańskich gigantów jest owiane tajemnicą. Wiadomo jedynie, że należeli do kultury budującej zaawansowane kopce na środkowym zachodzie, wewnątrz których znajdowano często królewskie grobowce. Istnieją legendy, które umieszczają ich w epoce megafauny (mamuty, mastodonty, tygrysy szablozębne itp.), czyli około 13 000 lat temu. Istnieją dziesiątki ustnych przekazów, w których czci się ich niczym bogów, a czasami przedstawia jako groźnych ludożerczych wojowników. Ci tytani toczyli między sobą wielkie wojny i archeolodzy odkryli prehistoryczne pola walk z ogromnymi kościami i broniami. Często posiadali oni podwójne rzędy zębów i inne anomalie anatomiczne. Kim naprawdę byli ci ludzie i skąd pochodzili?

Geneza gigantów z Ameryki Północnej jest przedmiotem gorącej dyskusji wśród niezależnych naukowców, uczonych akademickich i sceptyków. Obecnie jest wystarczająco dużo dowodów, aby rozpocząć poważne badania w tej sprawie. W naszej książce analizujemy wszystkie teorie na temat ich pochodzenia – od Denisowian z Syberii do Nephilim z biblijnych krain. Istnieją też przekonujące dowody na to, że giganci wywodzą się z terenu obu Ameryk.13 Wskazują na to setki mitów o stworzeniu i ustne przekazy, jako że giganci pojawiają się już w najstarszych z nich. Jeden z przykładów można znaleźć w pismach Indianina z plemienia Tuscarora, Davida Cusicka, w jego książce Sketches of Ancient History of the Six Nations (Zarys dawnej historii sześciu narodów) (ok. 1825–1828). Kiedy Wielki Duch stworzył ludzi, pisze Cusick, część z nich stała się gigantami. Ross Hamilton skomentował to następująco:

 

...Wygląda na to, że wysocy ludzie zapisali się w pamięci Indian jako pierwsi mieszkańcy i że ci niżsi wzrostem ludzie żyli wśród nich lub blisko nich od bardzo dawna.14

 

Większość ludzi nie wierzy jednak w istnienie gigantów i nie traktuje poważnie opowieści na ich temat, twierdząc, że to tylko folklor wymieszany i nagłośniony przez dziennikarzy prasowych. Nie zgadzamy się z tym poglądem, bowiem są wystarczające dowody na ich istnienie w mitologii rdzennych mieszkańców Ameryki, danych genetycznych, badaniach etnologicznych, sprawozdaniach naukowych, dawnych relacjach z wykopalisk, relacjach z pierwszej ręki oraz w odkryciach opisanych w gazetach i miejskich kronikach. Nadszedł już czas, aby środowisko akademickie zbadało te dane i ujawniło, co takiego wydarzyło się w Instytucie Smithsona, że ten ważny rozdział w historii ludzkości znalazł się na skraju popadnięcia w niepamięć.

 

O autorach:

Jim Vieira jest kamieniarzem i pisarzem. W roku 2012 stworzył internetowy blog The Daily Giant, na którym prezentuje codziennie jedną informację na temat gigantów. Nagranie jego wykładu wygłoszonego w ramach prestiżowych konferencji TEDx zostało usunięte w atmosferze skandalu (podobnie jak to było w przypadku Grahama Hancocka i dra Ruperta Sheldrake’a). Mieszka w Ashfield w stanie Massachusetts w USA.

Hugh Newman jest odkrywcą, antykwariuszem i autorem książki Earth Grids: The Secret Patterns of Gaia’s Sacred Sites (Siatki Ziemi – tajemne wzorce świętych miejsc Gai). Jest częstym gościem w programie Ancient Aliens na kanale History. Mieszka w Glastonbury w Wielkiej Brytanii. Prowadzi strony internetowe www.megalithomania.co.uk i www.hughnewman.co.uk.

Jim Vieira i Hugh Newman pracowali razem badając przez cztery lata megalityczne obszary Nowej Anglii i gigantów z Ameryki Północnej. Współpracowali także przy produkcji programu telewizyjnego Search for the Lost Giants (Poszukiwanie zaginionych gigantów) nakręconego dla kanału History w roku 2014. Są autorami książki Giants on Record (Giganci w zapisach). Skontaktować się z nimi można pisząc na adres poczty elektronicznej info@megalithomania.co.uk.

 

Przełożył Michał Fiejtek

 

Przypisy:

 1. Harold T. Wilkins, „The Giants in the Earth”, Fate, styczeń 1952.

 2. thegoodlylawfulsociety.org.

 3. Woodbury Lowery, The Spanish Settlements…, 1513–1561, Russell & Russell, Nowy Jork, 1901, 1959, s. 149.

 4. ibid.

 5. op. cit., s. 64.

 6. Frederick Webb Hodge (pod red.), Handbook of American Indians North of Mexico, 1907, część 1, ss. 657–658.

 7. Daniel Garrison Brinton (pod red.), Library of Aboriginal American Literature, 1884.

 8. Lowery, op. cit., s. 161.

 9. Daniel Garrison Brinton, Notes on the Floridian Peninsula…, Joseph Sabin, Philadelphia, 1859, ss. 171–172.

10. Francis Augustus MacNutt, De Orbe Novo: The Eight Decades of Peter Martyr D’Anghera, G.P. Putnam’s Sons, Nowy Jork, Londyn, 1912 (2 tomy).

11. J.V. Wright, A History of the Native People of Canada, Volume 1 (10 000–1000 B.C.), Kanadyjskie Muzeum Cywilizacji, Gatineau, Quebec, 1995, s. 257; www.andrewcollins.com.

12. www.pcas.org.

13. anthropogenesis.kinshipstudies.org.

14. Ross Hamilton, A Tradition of Giants: The Elite Social Hierarchy of American Prehistory, 2007, s. 30.

 

Script logo
Do góry