Odkrycie 4: Szczepionka przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B wywołuje wzrost IL-6 wśród nowo narodzonych szczurów

Gdy ta praca22 ukazała się w Chinach, nie znałem nikogo w społeczności autystycznej, kto by o niej wspominał. Zakładam, że stało się tak dlatego, że trudno było dostrzec jej znaczenie. Trzeba było znać prace Pattersona i rozumieć związek IL-6 z autyzmem. Należało zdawać sobie sprawę z nowego sposobu postrzegania toksyczności adiuwantów aluminium, implikacji związanych z ich niskimi dawkami oraz z tego, że adiuwanty aluminium dostają się do mózgu. Należało też przeczytać pracę z Chin, która poruszała wiele innych tematów, jak również dostarczyła brakującego ogniwa do hipotezy o adiuwantach aluminium, cytokinie (IL-6) i autyzmie, które ją wzmocniło.

Autor strony VP szeroko omówił to badanie. Oto cytat z jego wpisu:

 

Ważne nowe badanie autorstwa Li et al. opisuje wpływ szczepionki przeciwgruźliczej (bacillus calmette-guerin; w skró­cie BCG) i przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B na rozwój mózgu u niemowląt szczurów. Badanie to wiąże obserwowane zmiany w mózgu z rodzajem aktywacji immunologicznej (Th1 lub Th2, wyjaśnienie poniżej) stymulowanej przez szczepionki. Szczepionki przeciwgruźlicze oraz przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B miały odwrotny wpływ na mózg (szczepionka BCG miała wpływ korzystny, natomiast przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B negatywny), a połączenie obydwu szczepionek skutkowało zniwelowaniem ich skutków.

 

To badanie jest niesamowite. Były trzy różne grupy szczurów: szczury otrzymujące szczepionkę BCG (niepodawaną w USA), szczury otrzymujące szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (podawaną w USA pierwszego dnia po porodzie) oraz grupa kontrolna, która nie otrzymywała żadnych szczepionek. Szczepionka BCG nie zawierała adiuwantu aluminium i jej wpływ na mózg szczura właściwie był pozytywny. U szczurów z drugiej grupy zauważono natomiast pewnego rodzaju aktywację immunologiczną, którą obserwujemy w przypadku autyzmu (wysoki poziom IL-6). Stanowi to pierwszy naukowy, biologiczny dowód na związek szczepionek – podanych zwierzętom po urodzeniu – z zaistnieniem incydentu aktywacji immunologicznej, w tym charakterystycznego dla autyzmu markera cytokinowego IL-6.

 

Odkrycie 5: Wysokie poziomy aluminium w mózgach osób ze spektrum autyzmu

Wspomniałem wcześniej o badaniu z grudnia 2017 roku omówionym przez profesora Chrisa Exleya w artykule zatytułowanym „Aluminium in brain tissue and autism”, które ujawniło niewiarygodnie wysokie poziomy aluminium w tkance mózgowej pięciu osób ze spektrum autyzmu. W wywiadzie23 przeprowadzonym po publikacji tego badania profesor Exley wyjaśnił:

 

Ilość aluminium w tkance mózgowej była niezwykle duża. Bardzo duża. Moja grupa zmierzyła zawartość aluminium prawdopodobnie w ponad setce mózgów. Tkanka mózgowa pobrana od osób ze zdiagnozowanym spektrum autyzmu zawierała jedne z największych ilości aluminium, jakie zmierzyliśmy. Podobne wyniki widzieliśmy jedynie w niedawnym badaniu dotyczącym rodowego Alzheimera. To samo w sobie jest bardzo ważnym odkryciem.

 

 

Profesor Chris Exley (Zdjęcie: keele.ac.uk)

 

 

Profesor Exley i jego współpracownicy byli też zaskoczeni czymś innym: położeniem aluminium w obrębie mózgów:

 

Być może równie ważne, jeśli nie ważniejsze, okazały się badania mikroskopowe. Umożliwiły one zidentyfikowanie miejsca, w którym znajdowało się aluminium w tkance mózgowej. Gdy przyjrzeliśmy się mózgom osób ze zdiagnozowanym spektrum autyzmu, znaleźliśmy coś zupełnie innego i niespotykanego wcześniej w jakimkolwiek ludzkim mózgu. Odkryliśmy, że większość aluminium znajdowała się wewnątrz komórek. Część znajdowała się w neuronach, jednak w rzeczywistości większość była wewnątrz populacji nieneuronalnych komórek. Odkryliśmy, że te komórki były mocno obciążone aluminium. Znaleźliśmy także dowody na to, że komórki zawarte w limfie oraz we krwi przedostawały się do mózgu, czyli transportowały ze sobą ładunek aluminium z organizmu do mózgu. Po raz pierwszy zaobserwowaliśmy takie zjawisko w ludzkiej tkance mózgowej, jest to zatem unikalna i wyróżniająca się obserwacja dotycząca spektrum autyzmu. Moim zdaniem to wyraźnie implikuje wpływ aluminium na etiologię autyzmu.

 

Profesor Exley odkrył makrofagi, które według francuskich naukowców służyły jako nośniki transportujące aluminium do mózgów myszy. Badanie profesora Exleya pokazało, że wnioski wyciągnięte z badań laboratoryjnych na myszach odpowiadały wynikom badań mózgów osób ze spektrum autyzmu. Okazuje się, że biologiczne eksperymenty na myszach mierzące wpływ wstrzykiwanego adiuwantu aluminium były tak samo trafne przy ekstrapolacji na ludzi.

Profesor Exley był w rzeczywistości bardzo zszokowany tymi odkryciami, które zmieniły jego pogląd na bezpieczeństwo stosowania szczepionek zawierających aluminium.

 

O autorze:

J.B. Handley jest ojcem wspaniałego dziecka ze spektrum autyzmu. W roku 2005 wraz z żoną założył Generation Rescue, krajową organizacją charytatywną na rzecz autyzmu. Handley jest absolwentem Uniwersytetu Stanforda, zawodowo pracuje w sektorze prywatnym. Niedawno wydał książkę How to End the Autism Epidemic (Jak zakończyć epidemię autyzmu). Jest też autorem licznych podcastów, które publikuje na swojej stronie internetowej zamieszczonej pod adresem jbhandleyblog.com.

 

Przełożył Mateusz Szemiot

 

Przypisy:

 1. tinyurl.com.

 2. www.hippocraticpost.com.

 3. www.nature.com.

 4. www.sciencedirect.com.

 5. www.jpands.org.

 6. www.ncbi.nlm.nih.gov.

 7. www.caltech.edu.

 8. tinyurl.com.

 9. calteches.library.caltech.edu.

10. onlinelibrary.wiley.com.

11. ://jamanetwork.com.

12. calteches.library.caltech.edu.

13. vaccinepapers.org.

14. citeseerx.ist.psu.edu.

15. tinyurl.com.

16. tinyurl.com.

17. vaccinepapers.org.

18. vaccinepapers.org.

19. vaccinepapers.org.

20. vaccinepapers.org.

21. vaccinepapers.org.

22. vaccinepapers.org.

23. jbhandleyblog.com.

 

Od redakcji:

Niniejszy artykuł pochodzi ze strony internetowej autora zamieszczonej pod adresem jbhandleyblog.com.

 

Script logo
Do góry