Kuracja amidem kwasu nikotynowego
W rezultacie badań na myszach z indukowaną chorobą Alzheimera odkryto, że cała ich pamięć została przywrócona po czteromiesięcznym leczeniu amidem kwasu nikotynowego, zwanym inaczej nikotynamidem lub witaminą B3, w dawce odpowiadającej u człowieka od 2 do 3 gramów. Do tej grupy należy również niacyna, czyli kwas nikotynowy, ale ma ona tendencję do wywoływania wypieków i niektórzy mogą być niechętni przyjmowaniu jej, mimo iż jest to zalecany sposób na obniżenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi.
„Kognitywnie [myszy] zostały wyleczone” – skomentował prowadzący badania naukowiec. – „Ta witamina całkowicie zapobiegła kognitywnej zapaści związanej z chorobą, przywracając je do takiego stanu, jakby stan patologiczny w ogóle u nich nie wystąpił”.
Co więcej, amid kwasu nikotynowego poprawił także pamięć myszy, które nie cierpiały na chorobę Alzheimera. Obecnie prowadzi się szereg prób z amidem kwasu nikotynowego na ludziach.14
To, że witamina B3 jest korzystna, nie jest niespodzianką, ponieważ działa ona również korzystnie w wielu innych chorobach, na przykład w normalizowaniu schizofrenii, w stanach zniedołężnienia, artretyzmie, nadpobudliwości lub trudnościach behawioralnych i uczenia się u dzieci, problemach z cholesterolem, rakiem, zapaleniami skóry, cukrzycą w młodym wieku, zmęczeniem i brakiem energii.15 Ta witamina jest pomocna w tak wielu problemach za sprawą jej kluczowej roli jako koenzymu w procesie wytwarzania energii utleniania.
Z powodu zapchania produktami odpadowymi metabolizmu lub z innych przyczyn pewne obszary mózgu lub organizmu mają ograniczone dostawy krwi i dlatego produkcja energii w tych regionach jest ograniczona. Do właściwego działania mózg potrzebuje 20 procent naszej ogólnej energii, przez co jest on szczególnie wrażliwy na jej brak.
Wskaźnikiem stopnia biologicznego zestarzenia jest ilość akumulującego się w mózgu kwasu mlekowego. Szczególnie uwidacznia się to w zwyrodnieniowych chorobach mózgu, takich jak choroba Alzheimera i choroba Parkinsona.16 Kwas mlekowy powstaje, kiedy produkcja energii utleniania w mitochondriach, elektrowniach komórek, spada. Wykazano, że w przypadku choroby Alzheimera dochodzi do niedoboru enzymów zależnych od amidu kwasu nikotynowego.17 Dostarczenie większej ilości amidu kwasu nikotynowego do zapchanych komórek mózgowych pomaga zwiększyć produkcję energii i umożliwia im podjęcie normalnych funkcji.
Może jeszcze istnieć dodatkowy czynnik związany szczególnie z przeciwgorączkowym działaniem paracetamolu. Polega on na obniżaniu temperatury ciała i do tego w określonym regionie mózgu, co powoduje redukcję energii metabolizmu w tym rejonie. Amid kwasu nikotynowego ma działanie przeciwne: ktoś, kto nie wytwarza niezbędnej dla organizmu ilości ciepła i często odczuwa chłód, zwłaszcza marzną mu ręce i stopy, może poprawić, a nawet przezwyciężyć, ten stan, przyjmując wysokie dawki suplementów amidu kwasu nikotynowego. Jednak, nawet jeśli amid kwasu nikotynowego działa równie dobrze w przypadku człowieka, jak w przypadku myszy, nie wydaje się, aby mógł być trwałym rozwiązaniem. W większości wymienionych schorzeń wysokie jego dawki muszą być kontynuowane w nieskończoność lub do czasu usunięcia pierwotnej blokady produkcji energii.
Amid kwasu nikotynowego działa najlepiej, kiedy dostarcza się również w niskich dawkach inne witaminy grupy B, na przykład kiedy przyjmuje się witaminę B kompleks z większością posiłków. Szczególnie użyteczna jest tu witamina B12. W badaniach nad chorobą Alzheimera witamina B12 jest zwykle testowana razem z kwasem foliowym i witaminą B6. Te witaminy z grupy B kontrolują poziom homocysteiny we krwi. Aminokwas homocysteina jest tworzony w czasie konwersji aminokwasu metioniny w funkcjonalny aminokwas cysteiny. Kiedy brakuje tych witamin, wysoki poziom homocysteiny narasta, co wiąże się ze zwiększeniem ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera. Uzupełnianie tych witamin może zmniejszyć o połowę tempo kurczenia się mózgu u ludzi w podeszłym wieku z łagodnymi problemami z pamięcią. Ci o najniższym tempie kurczenia osiągają lepsze wyniki w testach kognitywnych.18
Jednakże witamina B12 jest słabo przyswajana, szczególnie przez ludzi w podeszłym wieku. Jeśli ktoś nie chce przyjmować regularnie witaminy B12 w iniekcji, może żuć tabletkę i trzymać ją pod językiem tak długo, jak to możliwe, lub rozpuścić ją w niewielkiej ilości ciepłej wody, tak by powstała pasta, którą należy wcierać w nozdrza, skąd będzie wchłaniana. Jeśli robi się to codziennie należy stosować niewielkie ilości. Lepszy od kwasu foliowego w tabletkach jest folan (sól kwasu foliowego) z zielonych liści lub z ich soku.
Inne praktyczne sposoby
Innymi korzystnymi witaminami są witaminy C, D (słońce) i naturalna witamina E, a także magnez, cynk, jod i selen. Lecytyna, miłorząb dwuklapkowy i kurkuma działają korzystnie na mózg i wątrobę, natomiast kofeina stymuluje aktywność mózgu. Niedawno w dodatku do magazynu Journal of Alzheimer’s Disease podano, że umiarkowane ilości kofeiny spowalniają proces utraty kognicji związany ze starzeniem się, jak również ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.19
Acetyl-L-karnityna, czyli ALCAR, zwiększa produkcję energii poprzez dostarczanie kwasów tłuszczowych do mitochondriów i poprawę stanu ich zdrowia poprzez wspomaganie usuwania tłuszczowych odpadów (należy spróbować 1–2 gramów dziennie). Zwiększa również produkcję acetylocholiny, ważnego neuroprzekaźnika. Zanim pacjenci z chorobą Alzheimera doświadczą utraty pamięci, neurony ich mózgu cierpią na uszkodzenia przez wiele lat wskutek zapchania mitochondriów przez proteiny i resztki tłuszczów.20
Kwas omega-3 DHA (kwas dokozaheksaenowy) jest najobficiej występującym w mózgu kwasem tłuszczowym. Ludzie z uszkodzoną wątrobą (np. przez paracetamol) tracą zwykle zdolność syntetyzowania go z bardziej pospolitego kwasu alfa-linolenowego. Stąd uzupełnianie DHA wydaje się być korzystne, lecz należy podawać go łącznie z ochronną witaminą E, ponieważ utleniony DHA może uszkodzić mózg.
Inne badania wykazały, że niskie dawki pewnego kannabinoidu, składnika marihuany, przywróciły utraconą pamięć u starych szczurów, które uzyskiwały lepsze wyniki w testach pamięci i miały mniej obumarłych komórek w mózgu. Okazało się również, że u ludzi, którzy w latach 1960. i 1970. regularnie palili marihuanę, bardzo rzadko występowała choroba Alzheimera.
Wcześniejsze badania (2006) wykazały, że THC (TetraHydroCannabinol – tetrahydrokannabinol), aktywny składnik marihuany, może znacznie skuteczniej spowolnić tworzenie się „płytek Alzheimera” w mózgu od jakiegokolwiek komercyjnego leku. THC blokuje również skupiska protein, które inhibitują pamięć i kognicję u pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera.21 Te korzystne wpływy kannabinoidów mogą być znaczące, ponieważ wykazano, że paracetamol blokuje je w mózgu.
W celu poprawy zaopatrzenia mózgu w krew zaleca się leżenie przez dłuższe okresy czasu w pozycji, w której głowa znajduje się niżej serca, na przykład na pochylonej płycie.