Chroniczne zmęczenie, fibromialgia i wirus Epsteina-Barr

Artykuł po raz pierwszy w języku polskim ukazał się w dwumiesięczniku Nexus w numerze 113 (3/2017)
Tytuł oryginalny: „Epstein-Barr virus, Chronic fatigue syndrome and Fibromyalgia”, Nexus (wydanie angielskie), vol. 24, nr 2

Anthony William

 

Anthony William od wczesnego dzieciństwa komunikuje się z wysoko rozwinięta istotą duchową, która przekazuje mu dokładne informacje na temat stanu zdrowia ludzi. Określając siebie jako „medyczne medium”, William poświęcił ostatnie 25 lat swojego życia na wspomaganie swoich klientów w odkrywaniu przyczyn ich chorób i przywracaniu zdrowia poprzez naturalne odżywianie.

Będąc pełnym współczucia William uzdrawia na wielu poziomach, nie tylko fizycznym, i może pochwalić się niezwykłym wskaźnikiem skuteczności. Jego spostrzeżenia ze sfery duchowej wyprzedzają dzisiejszy poziom nauk medycznych o wiele lat. Jego klientami są ludzie z różnych środowisk, także sławni i bogaci, a nawet lekarze potrzebujący pomocy w trudnych do zdiagnozowania przypadkach.

Anthony William napisał książkę Medical Medium (Medyczne medium), aby pomóc społeczności medycznej i laikom spojrzeć inaczej na wiele błędnie diagnozowanych chorób, w tym choroby autoimmunologiczne, syndrom chronicznego zmęczenia, depresje, zaburzenia trawienne, nierównowagę hormonalną, boreliozę, stwardnienie rozsiane i schorzenia neurologiczne. William przekazuje informacje na temat zdrowia, które nigdy wcześniej nie były prezentowane. Poniżej przedstawiamy zredagowany wyciąg z trzeciego rozdziału jego książki, który omawia nowy sposób rozumienia i leczenia wirusa Epsteina-Barr i wielu związanych z nim chorób.

Redakcja

 

Tajemnicza choroba wśród tajemniczych chorób

Wirus Epsteina-Barr (EBV) wywołał utajoną epidemię. Spośród około 320 milionów mieszkańców Stanów Zjednoczonych ponad 225 milionów cierpi na jakąś formę choroby powodowanej przez EBV.

Wirus Epsteina-Barr jest odpowiedzialny za tajemnicze choroby wszelkich kategorii. U niektórych ludzi wywołuje zmęczenie i ból, których przyczyny nie są nazwane. U innych objawy EBV skłaniają lekarzy do przepisywania nieskutecznych zabiegów, takich jak hormonalna terapia zastępcza. Ogólnie u wielu ludzi zarażonych EBV choroba jest błędnie zdiagnozowana.

Jednym z powodów rozkwitu EBV jest to, że tak mało wiemy i rozumiemy na jego temat. Środowiska medyczne są świadome tylko jednej odmiany EBV, podczas gdy w rzeczywistości jest ich ponad 60. Wirus Epsteina-Barr kryje się za kilkoma wyniszczającymi chorobami, które przyprawiają lekarzy o ból głowy. To tajemnicza choroba wśród tajemniczych chorób. Lekarze nie mają pojęcia, w jaki sposób działa ten wirus w długim okresie czasu i jakie problemy mogą być tego skutkiem. Prawda jest taka, że EBV jest źródłem licznych problemów zdrowotnych, które są uznawane obecnie za tajemnicze choroby, takie jak fibromialgia i zespół przewlekłego zmęczenia. EBV jest też przyczyną poważnych dolegliwości, o których społeczność medyczna sądzi, że je rozumie, choć w rzeczywistości nie rozumie, takich jak na przykład choroby tarczycy, zawroty głowy i szum w uszach.

 

 

Wirus Epsteina-Barr (Zdjęcie: Narodowy Instytut Raka USA)

 

 

Geneza wirusa Epsteina-Barr i jego przekazywanie

Choć wirus Epsteina-Barr został odkryty przez dwóch znakomitych lekarzy w roku 1964, to faktycznie swoje pazury zaczął pokazywać już na początku lat 1900. Pierwotne wersje EBV – które nadal nam towarzyszą – działają stosunkowo powoli i mogą stwarzać zauważalne objawy dopiero pod koniec życia. Ale nawet wtedy bywają nieznacznie szkodliwe. Tymi nieagresywnymi szczepami EBV zakażonych jest wiele osób. Niestety, na przestrzeni lat EBV ewoluował i każda kolejna jego generacja jest gorsza od poprzedniej.

Do czasu publikacji tej książki osoby zarażone EBV były zwykle skazane na jego obecność przez resztę swojego życia. Lekarze rzadko rozpoznają EBV jako przyczynę niezliczonych problemów, jakie on stwarza, poza tym, nie mają pojęcia, jak sobie z nim radzić, nawet gdy zostanie on rozpoznany.

EBV zarazić się można na wiele sposobów. Można go złapać już jako dziecko, gdy matka ma wirusa. Można go również otrzymać za pośrednictwem zakażonej krwi. Szpitale nie robią testów na obecność tego wirusa, więc każda transfuzja krwi stanowi ryzyko. Można nawet zakazić się spożywając jedzenie poza domem! A to dlatego, że kucharze często kaleczą się w palec lub rękę, zaklejają ranę plastrem i kontynuują pracę. Ich krew może dostać się do jedzenia… i jeśli zdarzy się, że mają EBV w fazie zakaźnej, wówczas może dojść do zarażenia osoby spożywającej przygotowane przez nich danie. Do zakażenia może też dojść za pośrednictwem innych płynów ustrojowych, na przykład takich jakie są wymieniane podczas seksu. Czasami nawet pocałunek wystarczy do przekazania EBV.

Jednak osoba zarażona tym wirusem nie jest zaraźliwa przez cały czas. Najprawdopodobniej wirus jest przekazywany w jego drugiej fazie życia. To ujawnia coś nowego, co nie było do tej pory znane: EBV przechodzi przez cztery etapy.

 

Pierwsza faza życia wirusa Epsteina-Barr

Jeśli ktoś zarazi się EBV, wirus wchodzi w początkowy okres uśpienia, krąży w krwiobiegu i robi niewiele więcej poza replikowaniem się – powoli rozbudowuje swoją populację i czeka na okazję do rozpoczęcia bardziej bezpośredniej infekcji. Jeśli ktoś nadmiernie eksploatuje się fizycznie przez kilka tygodni i nie daje sobie żadnej szansy, aby w pełni odzyskać siły, lub jeśli pozwala, aby organizm był pozbawiony niezbędnych składników odżywczych, takich jak cynk i witamina B12, albo doznaje traumatycznych przeżyć, takich jak porzucenie przez bliską osobę czy śmierć kogoś bliskiego, wówczas wirus wykrywa związane ze stresem hormony i przystępuje do działania.

EBV często dochodzi także do głosu, kiedy przechodzi się poważne zmiany hormonalne, takie jak w okresie dojrzewania, ciąży i menopauzy. Typowy scenariusz to kobieta po porodzie, która może odczuwać różne objawy, w tym zmęczenie, bóle i depresje. W tym przypadku EBV nie wykorzystuje jej osłabienia, ale jej hormony, które są dla niego potężnym źródłem pożywienia, zaś ich obfitość działa jak wyzwalacz.

Pierwsza faza to okres umacniania się i oczekiwania na idealną okazję, która w zależności od różnych czynników może trwać tygodnie, miesiące, a nawet dekadę lub dłużej. Wirus jest szczególnie narażony podczas pierwszej fazy, ale, niestety, jest niewykrywalny za pomocą testów i nie wywołuje żadnych objawów, więc zwykle nie wiemy, że należy z nim walczyć, albowiem nie jesteśmy świadomi jego obecności.

Script logo
Do góry