Drugi patent (Isaacs i inni, 1995) stanowił rozszerzenie pierwszego. Obejmuje on również omówienie inaktywacji wirusów w otoczce i wymienia monoglicerydy kwasu kaprylowego, kaprynowego, kapronowego, laurynowego i mirystynowego. Te kwasy stanowią ponad 80 procent oleju kokosowego. Patent ten zawiera też listę wrażliwych [na te monoglicerydy] wirusów oraz kilku bakterii i pierwotniaków.

Chociaż ten ostatni patent daje jego właścicielom możliwość uzyskania honorariów od przemysłowych producentów monoglicerydów i kwasów tłuszczowych, to w żaden sposób nie mogą oni żądać opłat od ludzkiego układu pokarmowego, który sam jest fabryką produkującą te monoglicerydy i kwasy tłuszczowe [z tłuszczu pochodzącego z diety].

Te patenty pokazują, że uzdrawiające właściwości monolauryny i kwasu laurynowego są dobrze znane kilku przedstawicielom świata badawczego, i jednocześnie utwierdzają nas w słuszności wyboru kwasu laurynowego jako środka poprawiającego stan zdrowia oraz pomocniczego czynnika przeciwwirusowego.

 

XIII. JAK UZUPEŁNIĆ DIETĘ O NIEZBĘDNĄ ILOŚĆ TŁUSZCZU KOKOSOWEGO?

Chciałabym teraz przedstawić, jak widzę rynek orzecha kokosowego i jego produktów w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie w końcu XX i na początku XXI wieku.

Na kilku mniejszych rynkach produkty kokosowe próbują odzyskać zajmowane uprzednio miejsce. W ciągu ostatniego dziesięciolecia donoszono o ekstrakcji oleju ze świeżego kokosa i mam wrażenie, że jest on [kokos] uważany za pożądane źródło minimalnie przetworzonego oleju, którego charakterystyka odpowiada oczekiwaniom rynku żywności ekologicznej.

W ciągu ostatnich pięciu lat pojawiło się kilka nisz rynkowych dla produktów z kokosa. Są to przede wszystkim producenci zdrowej i ekologicznej żywności. Na przykład w USA i Kanadzie firmy Omega Nutrition i Carotec, Inc., zaczęły od niedawna produkować masło kokosowe. I nie są to już tak małe rynki jak w ubiegłych latach. Produkty z suszonego kokosa, mleczko kokosowe, a nawet olej kokosowy pojawiają się na półkach wielu sklepów. Po wielu latach ograniczania zastosowania oleju kokosowego wyłącznie do przemysłu kosmetycznego jeden z wielkich dostawców olei do sklepów z ekologiczną i zdrową żywnością wprowadził do swojej oferty konsumpcyjny olej kokosowy, który pojawił się w ciągu kilku ostatnich miesięcy na półkach sklepowych w samym Waszyngtonie pośród innych olei. Jestem przekonana, że miałam pewien udział w tej zmianie nastawienia do oleju kokosowego.

 

XIV. WNIOSKI I ZALECENIA

Wiele można jeszcze zyskać, wykorzystując funkcjonalne właściwości oleju kokosowego do poprawy zdrowia ludzkości.

Korzystając z okazji trzydziestej rocznicy Azjatyckiej Pacyficznej Wspólnoty Orzecha Kokosowego i jej XXXVI spotkania, chciałam przekazać Państwu wiadomość, która, mam nadzieję, zachęci Państwa do kontynuowania wysiłków na rzecz rozwoju wszystkich części przemysłu kokosowego. Produkty kokosowe, zwłaszcza przeznaczone do spożycia, mają ogromne znaczenie dla zdrowia wszystkich ludzi.

Jestem przekonana, że część tego, co dziś przedstawiłam, jest już większości Państwa znane. Przedstawiając to wszystko oficjalnie i publicznie, miałam na celu poinformowanie tych z Państwa, którzy nie znali wszystkich szczegółów na temat pozytywnych właściwości orzecha kokosowego przed wysłuchaniem lub przeczytaniem tego referatu.

Olej kokosowy jest bardzo ważnym olejem, albowiem jest to olej laurynowy. Tłuszcze laurynowe mają unikalne właściwości, zarówno dla przemysłu spożywczego, jak i kosmetycznego oraz mydlarskiego. Z powodu tych unikalnych cech oleju kokosowego przemysł tłuszczowy wydał ciężkie miliony, aby zastąpić go olejami tłoczonymi z roślin rozpowszechnionych poza obszarem tropikalnym. Gdy dokładne podrobienie właściwości oleju kokosowego do pewnych zastosowań okazało się niemożliwe, wielu producentów żywności postanowiło pogodzić się z gorszą jakością swoich produktów. Konsumenci również godzili się na niższą jakość, częściowo z powodu intesywnej dezinformacji na temat tłuszczów i olei, jaką byli karmieni.

Z drugiej strony, suszonego kokosa nie da się niczym zastąpić i rynek zbytu dla niego istniał cały czas. Suszony kokos sprzedawany obecnie w Europie i Azji w postaci wiórków, musi sobie jeszcze znaleźć rynek zbytu w Stanach Zjednoczonych. Przewiduję, że stanie się on niezbędny w przemyśle żywności ekologicznej. Krem kokosowy, czyli bardzo rozdrobniony suszony kokos, mógłby być używany tak samo jak masło orzechowe.

APCC musi promować stosowanie kokosa w przemyśle spożywczym, a także zająć się reedukacją konsumentów, lekarzy i naukowców. Badacz H. Thormar (Thormar i inni, 1999) podsumował abstrakt swojej pracy stwierdzeniem, że monokapryna „jest naturalnym związkiem występującym w pewnych produktach żywnościowych, takich jak mleko, i dlatego niemożliwe jest, aby w zwykłych stężeniach wywoływała szkodliwe efekty uboczne”. To nie monokapryna występuje w mleku, ale kwas kaprynowy, który jest prawdopodobnie nieszkodliwy w każdym stężeniu, w jakim występuje w żywności. Jednak jego zawartość w tłuszczu mleka wynosi nie więcej niż 2 procent, podczas gdy w tłuszczu kokosa aż 7 procent.

Mam na koniec jeszcze jedno doniesienie. Sircar i Kansra (1998) badali rosnący trend zapadalności na arteriosklerozę i cukrzycę typu II u Hindusów, zarówno w Indiach, jak i za granicą. Zwracają oni uwagę na fakt, że w tym samy czasie, kiedy nastąpił alarmujący wzrost zachorowań na te choroby, tradycyjne tłuszcze używane do gotowania zostały zastąpione przez rafinowane oleje roślinne, promowane jako przyjazne dla serca, które są uważane jednak za szkodliwe dla zdrowia. Ci spostrzegawczy badacze sugerują, że nadszedł już czas na powrót do tradycyjnych tłuszczów kuchennych, takich jak ghee, olej kokosowy czy olej z gorczycy21.

Na szczęście, zachętę można znaleźć w wielu miejscach. Społeczność żywieniowców w Stanach Zjednoczonych zaczyna powoli zauważać różnicę między średniołańcuchowymi nasyconymi kwasami tłuszczowymi a innymi nasyconymi kwasami tłuszczowymi. Przewidujemy, że właściwości orzecha kokosowego, zarówno zdrowotne, jak i odżywcze, odniosą ostatecznie zwycięstwo.

 

O autorce:

Mary Enig jest doktorem nauk żywieniowych oraz ekspertem od analiz tłuszczów i olei, a także metabolizmu, chemii żywności, odżywiania i dietetyki. Jest dyrektorem Działu Nauk Żywieniowych w Enig Associates, Inc., oraz wiceprzewodniczącą Fundacji Westona A. Price’a i redaktorem naukowym wydawanych przez tę fundację publikacji. Prowadzi wykłady na uniwersytetach i działa jako konsultant międzynarodowych wspólnot zdrowotnych i żywieniowych. Jest autorką licznych publikacji prasowych, głównie na temat badania tłuszczów i olei oraz interakcji między pożywieniem i lekami. Napisała również książkę Know Your Fats (Poznaj swoje tłuszcze) (Bethesda Press, Silver Spring, maj 2000). Jest popularną postacią medialną. Od dawna wypowiada się krytycznie na temat stosowania kwasów tłuszczowych trans i nawołuje do informowania o ich zawartości na etykietach żywności.

 

Przełożył Michał Berski

 

Przypisy:

11. European Antioxidant Myocardial Infarction and Breast Cancer [Study] – Europejskie [badania] nad przeciwutleniaczami, zawałem mięśnia sercowego i rakiem piersi.

12. Acetylokoenzym A jest intermediatem (związkiem pośrednim) praktycznie wszystkich przemian metabolicznych w organizmie człowieka. – Przyp. tłum.

13. Krokosz barwierski, saflor barwierski (Carthamus tinctorius) – podobna do ostu roślina o pomarańczowych kwiatach, z której nasion otrzymuje się jadalny olej, używany również w kosmetyce, malarstwie i medycynie. – Przyp. tłum.

14. Jedna z atlantyckich ryb z rodziny śledziowatych (Brevoortia tyrannus). – Przyp. tłum.

15. Chodzi tu o trójgliceryd kwasu stearynowego, czyli tłuszcz, najwyraźniej wyizolowany z oleju palmowego. – Przyp. tłum.

16. Olej rzepakowy zawiera między innymi uważany za rakotwórczy kwas erukowy, stąd obecnie używane odmiany rzepaku charakteryzują się mniej lub bardziej obniżoną zawartością tego kwasu w porównaniu do odmian używanych dawniej. – Przyp. tłum.

17. Oleina to ciekła frakcja każdego tłuszczu, w tym przypadku palmowego. – Przyp. tłum.

18. Endotoksyny to toksyny produkowane przez bakterie żyjące w organizmie i uwalniane w momencie zniszczenia bądź rozpadu komórki bakteryjnej. – Przyp. tłum.

19. W oryginale „kernel oil”, co oznacza olej z nasion, które otoczone są twardą skorupą, czyli z orzechów, migdałów, jak również kokosa, lub olej z nasion zbóż. – Przyp. tłum.

20. Na przykład herpes simplex, czyli wirus opryszczki, albo herpes zoster, czyli wirus półpaśca. – Przyp. tłum.

21. Ghee to sklarowane masło, pozbawione wody, serwatki i innych pozostałości, dzięki czemu nie jełczeje i nie przypala się przy smażeniu, powszechnie używane w kuchni indyjskiej. Olej z gorczycy białej lub sarepskiej w Europie używany jest do wyrobu mydła, natomiast w Azji stosuje się go w kuchni. Olej z gorczycy czarnej z uwagi na silne działanie drażniące stosowany jest w medycynie. – Przyp. tłum.

 

Script logo
Do góry