Leczenie daleką podczerwienią

Artykuł po raz pierwszy w języku polskim ukazał się w dwumiesięczniku Nexus w numerze 117 (1/2018)
Tytuł oryginalny: „Far-Infrared Healing”, Nexus (wydanie angielskie), vol. 24, nr 6

 

Nasze organizmy wysyłają poprzez skórę promienie dalekiej podczerwieni o długości fali od 3 do 50 mikronów lub mikrometrów (m) – najczęściej 9,4 m. Nasze dłonie emitują promieniowanie FIR (far-infrared – daleka podczerwień) o długości od 8 do 14 m.1

Leczenie dłońmi, które jest stosowane w Chinach od 3000 lat, polega na wykorzystywaniu leczniczych właściwości promieni dalekiej podczerwieni. Uzdrowiciele emanują energię i ciepło ze swoich dłoni w taki sam sposób, jak osoby stosujące Reiki. Badania przeprowadzone na Tajwanie wykazały wysokie natężenie dalekiej podczerwieni promieniującej z dłoni mistrzów Qigongu. Także jogini w Indiach wykorzystują leczenie dłońmi, zalecając je szczególnie do łagodzenia zmęczenia oczu.

 

 

 

 

Naturalna termoterapia

Termoterapia istnieje od tysięcy lat i była praktykowana przez tak zróżnicowane cywilizacje, jak egipska, chińska, indiańska, rzymska i fińska.

Ludzie od dawna zdawali sobie sprawę, że światło słoneczne wzmacnia i pomaga utrzymać zdrowie. Terapia światłem słonecznym jest naturalną formą termoterapii FIR i ma kluczowe znaczenie dla wytwarzania witaminy D w skórze. Jednak natężenie światła słonecznego zmienia się w zależności od pory roku. Promienie dalekiej podczerwieni to niewidzialne promienie naturalnego światła słonecznego o największej długości fali. Powinniśmy zażywać kąpieli w słońcu w umiarkowanej ilości, ponieważ jego światło zawiera również promienie ultrafioletowe, które mogą poparzyć skórę, jako że trudno je kontrolować z uwagi na to, że nie dają one odczucia ciepłoty.

Dostępne technologie lecznicze emitujące promieniowanie dalekiej podczerwieni nie wspomagają, niestety, wytwarzania witaminy D. Ich zaletą jest jednak to, że nie generują promieniowania ultrafioletowego.

Pary śpiące razem działają jak nadajniki i odbiorniki fal dalekiej podczerwieni w stosunku do siebie. Jeśli śpisz sam, działasz jak nadajnik fal FIR i nie odbierasz ich w zamian. Gdy ludzie siedzą razem, wysyłają i odbierają fale FIR między sobą.

 

Technologie termoterapeutyczne

Naukowcy od wielu dekad znajdują dowody na to, że ciepło może utrzymywać i poprawiać dobrostan ludzkiego ciała. Badali i rozwijali coraz skuteczniejsze formy terapii termalnej ukierunkowane na określone obszary umożliwiające głębsze przenikanie ciepła.

Tradycyjne terapie cieplne mogą być niebezpieczne, niewygodne, niehigieniczne, niewydajne i nieskuteczne. Na przykład sauny generują bardzo wysokie temperatury, powodując szok cieplny mogący szkodzić zdrowiu, szczególnie wśród ludzi ze schorzeniami serca lub tych, którzy muszą utrzymywać stałe ciśnienie krwi. Kłopoty mogą stwarzać także kompresy i okłady, ponieważ trudno jest utrzymywać je w jednym miejscu, a poza tym nie zachowują stałej temperatury i szybko tracą ciepło.

Prowadzone w latach 1960. badania, głównie w Japonii i Niemczech, zaowocowały termalną technologią dalekiej podczerwieni i zrewolucjonizowały leczenie dzięki bezpiecznemu, skutecznemu, higienicznemu i wydajnemu podejściu. Obecnie jest wielu terapeutów i lekarzy stosujących technologię terapii cieplnej w rehabilitacji, leczeniu urazów fizycznych wraz z kontuzjami sportowymi, oraz w detoksykacji. Są również profesjonaliści wykorzystujący tę terapię w leczeniu zwierząt. (Na stronie PubMed.gov można znaleźć liczne cytaty z publikacji medycznych na ten temat pochodzące z całego świata).

 

Zastosowania dalekiej podczerwieni w Japonii

Japońscy naukowcy opracowali całą gamę technologii wykorzystujących daleką podczerwień do leczenia, podgrzewania, konserwowania, gotowania oraz suszenia. W latach 1977–1987 przyznano w tej dziedzinie ponad 150 znaczących patentów. Wśród dostępnych dzisiaj produktów wykorzystujących promieniowanie dalekiej podczerwieni są:

• podkładki do spania i błyskawiczne podgrzewacze, nawet jeśli temperatura powietrza pozostaje niska;

• sauna na podczerwień;

• plastykowe talerze utrzymujące ryby i warzywa w świeżości przez dłuższy czas w lodówce;

• piekarniki zastępujące szkodliwe kuchenki mikrofalowe umożliwiające bardziej jednorodne podgrzewanie posiłków;

• ceramika i papier ceramiczny;

• tkaniny wełniane i bawełniane impregnowane ceramicznym proszkiem izolacyjnym, z których wykonuje się skarpetki, rękawiczki, marynarki i siedzenia samochodowe utrzymujące ciepło ciała w zimnym klimacie i przynoszące korzyści dla zdrowia dzięki pasywnemu FIR;

• suszarki do włosów, które dmuchają chłodniejszym powietrzem, redukują uszkodzenia włosów i szybciej je suszą;

• podkłady do inkubatorów stosowanych na oddziałach położniczych.

Script logo
Do góry