Jak rozpoznać wysokiej jakości produkt z konopi

Jeśli nie uprawia się własnych konopi, warto zwracać uwagę na niżej wymienione oznaczenia przy kupowaniu pochodzących z nich produktów:

• organiczne;

• bez GMO;

• zawiera pełen zakres fitokannabinoidów;

• certyfikat koszerności;

• nie zawiera pestycydów i herbicydów;

• wyhodowane z certyfikowanych nasion i niemieszane z marihuaną.

„Szukam firm, które umieszczają też rzetelne informacje. Mam na myśli to, że nie podają wzmianki o CBD [na przedniej stronie bądź nie podają ilości w tabelce wartości odżywczych. Odpowiedzialne firmy] mówią o fitokannabinoidach” – oznajmia Germano. – „Mówią o oleju konopnym. Mówią o odżywianiu układu endokannabinoidowego. To dużo lepsze od pisania o CBD. Szanowane firmy mówią o właściwych rzeczach, [a nie tylko o] izolowanym CBD”.

 

Więcej informacji o układzie endokannabinoidowym

Carl Germano napisał książkę o układzie endokannabinoidowym zatytułowaną Road to Ananda: The Simple Guide to the Endocannabinoid System, Phytocannabinoids and Hemp (Droga do anandy – prosty przewodnik po układzie endokannabinoidowym, fitokannabinoidach i konopiach) (patrz www.roadtoananda.com). Mogę się pochwalić napisaniem do niej przedmowy, gdyż jest ona wspaniałym źródłem wiedzy. Zdecydowanie warto nabyć jej egzemplarz, jeśli chce się dowiedzieć więcej na ten fascynujący temat.

 

 

 

 

„Z zachwytem ogłaszam, że osobą, która napisała wprowadzenie do mojej książki, jest Raphael Mechoulam, [ojciec badań nad kannabinoidami, który uczestniczył w odkryciu] układu endokannabinoidowego… Jest dobrze znany w kręgach naukowych. Jest bez wątpienia mnóstwo prac naukowych, ale musimy dotrzeć z tym przekazem, tą historią, która opowiada o wielkich rzeczach, do laików i praktyków, którzy wciąż są ich nieświadomi” – mówi Germano. – „…Jestem w tej branży od ponad 35 lat. Jestem z zawodu dietetykiem klinicznym. Nie widziałem żadnych tak klinicznie istotnych naturalnych związków od samego początku tej branży. Mogę przysiąc, że skoncentrowanie się na układzie endokannabinoidowym i wspieranie go zdominuje medycynę i odżywianie przez następne kilkadziesiąt lat. Fitokannabinoidy można [także] stosować miejscowo, bowiem nasza skóra jest jednym z naszych największych organów. Ma też od około 5 do 10 razy więcej kannabinoidów niż nasz mózg. Receptory CB1 i CB2 również się tam znajdują… są trzy docelowe obszary odpowiednie do stosowania miejscowego. Jednym jest, rzecz jasna, ból i stan zapalny, który kontrolują receptory CB2. To sprawia, że te związki zdobędą szturmem obecny rynek w kwestii miejscowego uśmierzania bólu. Poza tym wiemy, że pewne kannabinoidy hamują gruczoły łojowe przy trądziku. Są też kannabinoidy, które zapobiegają pojawianiu się plam starczych i procesowi starzenia. [Dzieją się] pewne bardzo ciekawe rzeczy w kwestii stosowania miejscowego. Gdy patrzymy na ogólny obraz tego, co robi podskórny układ endokannabinoidowy, to widzimy, że pomaga on utrzymać normalne namnażanie komórek, różnicowanie i siłę układu immunologicznego. Onkolodzy będą zainteresowani tym aspektem”.

 

O autorach:

Dr Joseph Mercola ukończył w roku 1976 studia na stanowym Uniwersytecie Illinois w Chicago, a w roku 1982 Chicago College of Osteopathic Medicine. W pierwszych latach swojej prywatnej praktyki wiele symptomów leczył za pomocą leków na receptę i był w rzeczywistości płatnym prelegentem zachwalającym leki różnych firm farmaceutycznych. Kiedy zaczął doświadczać błędów tego modelu w swojej praktyce, przestawił się na medycynę naturalną i przez ostatnie trzydzieści lat stosował jej sprawdzone metody na tysiącach pacjentów leczonych w jego własnej klinice. Ponad 15 lat temu założył stronę Mercola.com, poprzez którą dzieli się z innymi swoimi doświadczeniami. Od 7 lat jest ona najczęściej odwiedzaną witryną poświęconą naturalnym metodom leczenia na świecie z prawie dwoma milionami subskrybentów. Jest też autorem dwóch bestsellerów wydanych przez New York Timesa zatytułowanych The No-Grain Diet (Dieta bez ziaren) i The Great Bird Flu Hoax (Wielkie oszustwo w sprawie ptasiej grypy). Często występuje w mediach ogólnokrajowych, w tym w programie Dr Oz i w głównych kanałach informacyjnych. Dotychczas w Nexusie ukazał się jeden artykuł jego autorstwa „Przesycenie cukrem” (nr 124). Więcej informacji o nim znaleźć można na stronie Mercola.com

Carl Germano jest certyfikowanym dietetykiem klinicznym, wiceprezesem Verdant Oasis i prezesem CGCI Consulting. Ma tytuł magistra dietetyki klinicznej uzyskany na Uniwersytecie Nowojorskim. Od ponad 35 lat rozwija produkty dla kilku największych firm wytwarzających suplementy witaminowe. Jest autorem wielu bestsellerowych książek branżowych, w tym The Misled Athlete (Oszukany sportowiec), Nature’s Pain Killers (Zabójcy bólu z natury), The Osteoporosis Solution (Zrozumienie osteoporozy), The Brain Wellness Plan (Plan dobrostanu mózgu) i najnowszej Road to Ananda: The Simple Guide to the Endocannabinoid System, Phytocannabinoids and Hemp (Droga do anandy – prosty przewodnik po układzie endokannabinoidowym, fitokannabinoidach i konopiach). Więcej informacji na jego temat znaleźć można na jego stronie internetowej zamieszczonej pod adresem www.carlgermano.comwww.carlgermano.com.

 

Przełożył Michał Fiejtek

 

Przypisy:

1. E.B. Russo, „Taming THC: potential cannabis synergy and phytocannabinoid-terpenoid entourage effects”, British Journal of Pharmacology, 2011, 163(7):1344–1364.

2. R. Melamede, „Harm reduction – the cannabis paradox”, Harm Reduction Journal, 22 września 2005, 2:17. doi:10.1186/ 1477-7517-2-17.

3. R.J. Bluett et al., „Central anandamide deficiency predicts stress-induced anxiety…”, Translational Psychiatry, 8 lipca 2014, 4, s. e408.

4. J.M. McPartland et al., „Care and Feeding of the Endocannabinoid System...”, PLOS ONE, 12 marca 2014.

5. Ibid.

6. R. Witkamp, J. Meijerink, „The endocannabinoid system: an emerging key player in inflammation”, Current Opinions in Clinical Nutrition and Metabolic Care, marzec 2014, 17(2):130–138.

 

Script logo
Do góry