Rozumienie swojego ECS
Chociaż ECS został odkryty całkiem niedawno, to z genetycznego punktu widzenia istnieje od ponad 600 milionów lat.2 Receptory kannabinoidowe w ludzkim ciele odkryto w latach 1990., co doprowadziło do wniosku, że nasz organizm wytwarza oddziałujące na nie związki – endogenne kannabinoidy.
Odkryto również, że ECS steruje komunikacją między innymi systemami organizmu, takimi jak oddechowy, pokarmowy, odpornościowy i sercowo-naczyniowy. Robi to za pośrednictwem receptorów znajdujących się w każdym organie, w tym w naszej skórze.
„ECS jest jak dyrygent orkiestry. Orkiestra to nasze układy narządów. Nie możemy być zdrowi, nie możemy być w dobrym stanie, jeśli nasz ECS nie funkcjonuje prawidłowo” – mówi Germano. – „Nasze ciało produkuje kannabinoidy podobne strukturalnie do kannabinoidów występujących w konopiach. Ono się nimi żywi. Jeśli nie jest wytwarzana ich dostateczna ilość do karmienia każdego pojedynczego receptora, wówczas zaczną pojawiać się różne schorzenia i choroby”.
Zidentyfikowanie dwóch rodzajów receptorów endokannabinoidowych
Są dwa podstawowe receptory ECS: receptor kannabinoidowy typu 1 (CB1) i receptor kannabinoidowy typu 2 (CB2). Chociaż zazwyczaj myśli się, że CB1 znajduje się głównie w mózgu, a CB2 głównie w układzie immunologicznym, w rzeczywistości oba rodzaje receptorów znajdują się w całym organizmie.
Jeden z dwóch kannabinoidów wytwarzanych przez organizm nazywa się anandamid, co jest ukłonem w stronę sanskryckiego słowa „Ānanda” oznaczającego „błogość”, jako że oddziałuje na te same receptory CB1, co THC. Drugi z nich, 2-arachidonyloglicerol (2-AG), występuje w całym organizmie.
„ECS jest omawiany w wielu podręcznikach akademickich… Szczerze powiedziawszy, jest to coś, czego powinno się uczyć w szkole średniej i na studiach. Niestety, ponieważ kannabinoidy są stygmatyzowane… mniej niż 13 procent [szkół medycznych w USA] uczy o ECS. Mówię: oszaleliście?… To tak, jakby przez następne 70 lat nie uczyć o układzie sercowo-naczyniowym, jak gdyby nie istniał. Musimy teraz rozmontować ten medyczny absurd… Cała sprawa polega na edukacji. To istotne i kluczowe. Musimy skończyć ze stygmatyzacją i zacząć się edukować, aby zrozumieć, że ECS jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych medycznych odkryć od długiego czasu, zrozumieć ogrom tego systemu oraz to, co on robi i na co wpływa w całym ludzkim ciele”.
Niski poziom endokannabinoidów prowadzi do słabego zdrowia
Z wiekiem nasze organizmy stają się mniej wydajne w wytwarzaniu związków niezbędnych dla zachowania optymalnego stanu zdrowia i dotyczy się to również anandamidu i 2-AG. Według Germano te dwa kannabinoidy mogą być wykorzystywane jako biologiczne wskaźniki pewnych chorób i schorzeń.
Niedobór endokannabinoidów stwierdzono u ludzi z migrenami, fibromialgią, zespołem jelita drażliwego, stanami zapalnymi i neurologicznymi oraz całą gamą schorzeń niepoddających się leczeniu. Germano przytacza też artykuł zamieszczony w Translational Psychiatry,3 zgodnie z którym niski poziom anandamidu jest statystycznie istotnym wskaźnikiem wywoływanego przez stres lęku.
Odkryto także, że istnieje bliski związek między ECS i stanem tłuszczów omega-3.4 Jak się okazuje, tłuszcze te zwiększają aktywność receptorów kannabinoidowych i stanowią szkielet wytwarzający kannabinoidy w ciele.
„Co widzimy u ludzi, którzy mają niski poziom tłuszczów omega-3? Te same rzeczy, co u osób z niedoborem endokannabinoidów – ból, stany zapalne, stres, lęk, depresję i tak dalej. To idealna zależność między omega-3 i fitokannabinoidami, które działają jak multiwitamina na ECS. Lecz na tym nie koniec… spójrz na kości… powodem, [dla którego podajemy kobietom po menopauzie] estrogen, jest to, że wpływa on na komórki budujące kości – osteoblasty – i komórki rozkładające je – osteoklasty. Co to ma wspólnego z ECS? Teraz wiemy, że… jeśli pobudzasz receptory CB1, zaczynasz stymulować komunikację mózg-do-kości, powstrzymując mózg przed wydzielaniem związków rozkładających kości, takich jak noradrenalina. A gdy stymulujesz receptory CB2, zwiększają one ilość osteoblastów i zmniejszają osteoklastów”.
Najważniejsze schorzenia związane z niskim poziomem endokannabinoidów obejmują:
• ból, stany zapalne i powiązane schorzenia;
• stres, lęk i bezsenność;
• choroby oczu;
• choroby kości;
• schorzenia neurologiczne.
„To wszystko schorzenia, które można odpowiednio leczyć fitokannabinoidami” – mówi Germano. – „Widzimy je u ludzi z niedoborem endokannabinoidów”.
Komórki kostne. (Grafika: Openstax College)
Bieganie znacząco podnosi poziom anandamidu
Chociaż euforię biegacza zwyczajowo przypisuje się wydzielaniu endorfin, bieganie radykalnie zwiększa w organizmie także poziom anandamidu, który nie tylko oddziałuje na receptor CB1, ale też na receptory opioidowe i endorfinowe. Nic więc dziwnego, że im wyższy indywidualny poziom anandamidu, tym lepsze deklarowane samopoczucie.
Bieganie podnosi poziom anandamidu.