Grawitacja i zdrowie
Fletcher odkrył więcej dowodów potwierdzających wpływ grawitacji na organizm oraz na to, że leżenie na płask jest niezdrowe. Potem natrafił na eksperymenty NASA, w których badanych układano na płask w celu odtworzenia efektów podróżowania w warunkach mikrograwitacji, jakich doświadczają astronauci w przestrzeni:
Poziome łóżko i takie, w którym głowa jest położona niżej, nadal jest wykorzystywane przez kraje realizujące załogowe programy kosmiczne. Dlaczego? Bo to pozwala indukować… efekty zwyrodnieniowe… bez wysyłania zdrowych ludzi w przestrzeń, w dodatku bardzo niewielkim kosztem.5
Jest to szczególnie istotne dla osób przykutych do łóżka lub skazanych na długie okresy leżenia w łóżku z powodu schorzeń.
Pochyła płaszczyzna
Oczywistym minusem snu z całym ciałem spoczywającym na pochyłym łóżku jest zsuwnie się. Istnieje kilka sposobów, aby temu zapobiec. Fletcher uzyskał dużo informacji zwrotnych od swojej społeczności wykorzystującej IBT i sugeruje umieszczenie pod prześcieradłem kołdry, pledu lub koca. Ponadto ześlizgiwaniu materaca może zapobiec antypoślizgowa tkanina, jaką umieszcza się pod wycieraczkami, kiedy stosuje się klin pod poduszką.
Wielu ludzi, w tym pacjenci w szpitalu, śpią w pozycji podwyższonej ze względów podyktowanych ich chorobą, ale w tym wypadku tylko górna część ich ciała jest nachylona. Fletcher uważa, że aby układ krążenia całego organizmu odnosił korzyści, ważne jest, aby nachylone było całe ciało, a nie tylko głowa lub tułów:
Krążenie w całym organizmie jest ważne i nasze stawy biodrowe nie znoszą dobrze nacisków niezgodnych z ich normalną pracą, na przykład spania na jednym boku w łóżku wygiętym w dół w środku. Z kolei spanie w pozycji siedzącej skutkuje jeszcze innym powodem do obaw – na przykład odleżynami spowodowanymi brakiem rotacji.6
Fletcher uprzedza, że pierwsze dwa tygodnie prób terapii pochyłym łóżkiem (IBT) mogą skutkować pewnymi problemami, łącznie z bólem mięśni i sztywnością karku. Konieczne jest także picie dodatkowych ilości wody, aby uniknąć odwodnienia, jako że przy IBT organizm odparowuje i wydala przez pęcherz więcej wody. Mocz staje się intensywniejszy i z krwi usuwanych jest więcej substancji odpadowych.
Inny zwolennik IBT, Ken Uzzell, fizjoterapeuta, dietetyk i terapeuta uwalniający od traumy, wymienia na swojej stronie internetowej następujące potencjalne korzyści:
Uwolnienie od emocjonalnej traumy w okresie od trzech do czterech tygodni, co zależy od predyspozycji. To zapewnia znaczącą poprawę stanu zdrowia.7
Podaje też skutki uboczne i przeciwwskazania.
Udane przykłady stosowania terapii pochyłym łóżkiem
Po opracowaniu w latach 1990. swojej teorii Fletcher zamieścił reklamy w lokalnej gazecie, aby znaleźć chętnych do wypróbowania IBT. Kiedy Internet stał się bardziej dostępny, założył stronę internetową poświęconą terapii pochyłym łóżkiem zamieszczoną pod adresem inclinedbedtherapy.com. Obecnie zawiera ona dziesiątki uwag oraz obserwacji przekazanych przez społeczność korzystającą z IBT. Oto kilka spostrzeżeń i doniesień na temat odniesionych korzyści.
• Żylaki i obrzęki
W leczeniu żylaków i obrzęków oficjalna medycyna zaleca odpoczynek z uniesionymi nogami. Fletcher wyjaśnia, że to przynosi ulgę, ponieważ płyn przemieszcza się do górnej części tułowia, ale gdy człowiek rano wstaje, płyn spływa i obrzęk ponownie się pojawia.
Obrzęk powstaje, ponieważ „ciśnienie w żyłach jest większe od tego w otaczającej tkance, co sprawia, że płyn przepływa z żył do otaczającej tkanki, powodując obrzęk”. Pochyłe łóżko „wciąga żylaki do wewnątrz”, „obniżając ciśnienie krwi w żyłach, co powoduje, że płyn migruje z nóg z powrotem do układu krążenia…”8
• Retencja moczu i płynów ustrojowych
Fletcher został poinformowany o spektakularnych wynikach leczenia pewnego pacjenta cierpiącego na chorobę Parkinsona, którego opisano jako spuchniętego „jak balon wody”. Po nachyleniu jego łóżka pacjent ten wydalił bardzo dużo płynu w postaci moczu i stracił na wadze tyle, że pod koniec pierwszego tygodnia jego dotychczasowe ubranie spadało z niego.9
Fletcher widział na własne oczy, jak jego własny ojciec uwolnił się od nadmiaru płynu, kiedy był w szpitalu w śpiączce z powodu ostrej niewydolności nerek wywołanej przez nowotwór. Spodziewano się, że jego ojciec wkrótce umrze – oddawał mocz, który był podobny do smoły z racji zawartej w nim krwi. Jego nogi były mocno spuchnięte. Fletcher przekonywał, aby jego łóżko pochylono, i o mało co nie „wyrzucono” go z tego powodu ze szpitala. IBT podziałało, oznajmił Fletcher:
Kiedy w końcu pochylili łóżko ojca, jego mocz stał się w ciągu kilku godzin jasny i ojciec odzyskał przytomność… i zyskał kolejne osiem miesięcy życia…10
• Cukrzyca
W mikronezyjskim badaniu11 poświęconym wpływowi IBT na cukrzycę naukowcy stwierdzili:
…spanie na pochyłym łóżku wydaje się zwiększać skuteczność obniżania poziomu cukru we krwi u tych, którzy zaangażowali się w kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Sama terapia pochyłym łóżkiem może nie wystarczyć. Podobnie jak w przypadku lekarstw i kuracji, aby odnieść sukces w walce z cukrzycą, leczenie osób z cukrzycą musi oprócz spania na pochyłym łóżku obejmować także leki, niektóre alternatywne środki oraz zmianę stylu życia poprzez spożywanie odpowiedniej diety i wykonywanie właściwej ilości ćwiczeń.
Dokonano też nieoczekiwanego odkrycia:
Co ciekawe, wszyscy uczestnicy kuracji na początku uskarżali się na dodatkowe problemy, w tym na ból pleców, obrzęk, trudności w spaniu, częste oddawanie moczu w nocy, chrapanie, poranne zamroczenie i bóle w stawach. Po pewnym czasie wszyscy oni zauważyli poprawę w zakresie tych dolegliwości.