W innym badaniu przejrzano kartoteki medyczne 8779 kobiet po menopauzie, które poddały się mammografii, i wykryto, że kobiety zażywające estrogen miały o 33 procent więcej fałszywych, dodatnich wyników (tzn. mammogram wykazywał zmiany patologiczne, których nie było) i o 423 procent więcej fałszywych, negatywnych wyników (na mammogramie nie było widać zmian, które wyszły później na jaw), niż kobiety nie zażywające estrogenu.20

Idąc dalej, należy stwierdzić, że mammogramy nie są pewną metodą diagnostyczną i zbyt często prowadzą do zbędnych biopsji piersi – kosztownego, inwazyjnego zabiegu chirurgicznego, który wywołuje silny strach, ból i uraz psychiczny u kobiet, które nie mają raka. Jak podaje Merck Manual z roku 1998, na każdy przypadek wykrytego raka piersi, przypada od 5 do 10 kobiet, które niepotrzebnie przechodzą bolesną biopsję piersi.

— Podczas gdy panuje ogólna zgoda co do tego, że mammografia ułatwia wczesne wykrycie raka i zwiększa przeżywalność kobiet po menopauzie, nikt nie udowodnił takich korzyści u młodszych kobiet — mówi Dr Epstein.21

Dlaczego zatem mimo tych wszystkich dowodów Amerykańskie Stowarzyszenie Rakowe zaleca poddawanie się badaniom mammograficznym raz do roku lub co dwa lata wszystkim kobietom po czterdziestce (a nawet młodszym)? Zróbmy małe obliczenie: 100 dolarów za mammogram u 62 milionów amerykańskich kobiet po czterdziestce i 1000 dolarów za biopsję u 1 do 2 milionów kobiet daje razem przemysł przynoszący około 8 miliardów dolarów rocznie.

Jest jednak lepsza alternatywa: cyfrowa termografia podczerwona, w której nie używa się fizycznego nacisku ani promieniowania jonizującego. Można za jej pomocą wykryć raka piersi całe lata wcześniej niż jest to możliwe za pomocą mammografów lub badania fizycznego. Mammografia nie może wykryć guza, dopóki nie osiągnie on pewnej wielkości, czyli może go wykryć dopiero po długim rozwoju. Termografia zdolna jest wykryć zagrożenie rakiem piersi dużo wcześniej, ponieważ zauważa wczesne stadia angiogenezy. Angiogeneza jest to formowanie się nowych naczyń krwionośnych mających dostarczać krew do guza, co jest konieczne do jego dalszego wzrostu.22

Nie dziwi więc, że ta znacznie bezpieczniejsza i dużo efektywniejsza technika diagnostyczna została wściekle zaatakowana przez organizacje świadomości raka piersi.23

 

NATURALNE SPOSOBY ZAPOBIEGANIA RAKOWI

Tak więc z całego tego harmidru, który rozbrzmiewa co roku w październiku, pochłaniając energię wspierających go kobiet i ich ciężko zarobione pieniądze, w rzeczywistości nie wynika nic, co by eliminowało przyczyny tej niszczycielskiej choroby. Zamiast tego, dobre intencje kobiet i płynące z głębi serce życzenia, aby znaleźć przyczynę i lekarstwo na tę chorobę, są zawłaszczane przez wielkie ponadnarodowe korporacje, które namawiają je do stosowania toksycznych leków i metod diagnostycznych powodujących w rzeczywistości jeszcze więcej przypadków raka piersi. Czy znalezienie bezpiecznych, nietoksycznych sposobów leczenia i metod diagnostycznych jest w rzeczywistości dla nich korzystne?

Kobiety same mogą wiele zrobić, aby eliminować raka piersi. Epidemia raka piersi nie jest wcale taka tajemnicza. Przyczyny raka są już znane. Raka powoduje toksyczna żywność, toksyczny styl życia, toksyczne uczucia, toksyczne środowisko, toksyczne leki i toksyczne techniki diagnostyczne. Korporacje zainteresowane są tylko w powiększaniu zysków i rozszerzaniu kontroli, zaś rzeczywiste rozwiązania tego problemu w ogóle ich nie interesują.

Gdy znów rozpocznie się Miesiąc Świadomości Raka Piersi, kobiety powinny zainwestować swój czas i pieniądze w inne projekty, inicjatywy i sposoby leczenia – takie, które naprawdę mogą coś zmienić.

Oto kilka porad, które kobiety mogą wprowadzić w życie od razu, tworząc własny program zapobiegania rakowi piersi:

• Jedz tyle żywności ekologicznej, ile jest to możliwe; żywność ta nie tylko nie zawiera toksycznych chemikaliów, ale ma ponadto znacznie większe wartości odżywcze.

• Usuń ze swojego otoczenia przemysłowe środki czystości i toksyczne, ogrodowe pestycydy i zastąp je bezpiecznymi, ekologicznymi, które podlegają biodegradacji.

• Pij czystą, filtrowaną wodę.

• Odmawiaj poddania się terapiom hormonalnym, takim jak pigułka antykoncepcyjna lub hormonalna terapia zastępcza [stosowana po menopauzie], jako że mogą one wywołać i ułatwić rozwój raka piersi.

• Szukaj naturalnych sposobów odzyskania równowagi hormonalnej.

• Odtruj organizm i zredukuj stres.

• Zainteresuj się bezpiecznymi technikami diagnostycznymi, takimi jak termografia, zwłaszcza jeśli jesteś już po menopauzie.

Zamiast pozwalać kierującym się własnym interesem wielkim korporacjom oraz innym zainteresowanym agendom ustalać program działania należy wykorzystać Miesiąc Świadomości Raka Piersi do informowania kobiet o prawdziwych przyczynach, sposobach zapobiegania oraz efektywnych metodach leczenia raka piersi, a także pobudzenia ich do działania.

 

O autorce:

Dr Sherrill Sellman jest doktorem neuropatii, psychoterapeutką i dziennikarką zajmującą się zdrowiem kobiet. Prowadzi wykłady, jest gospodynią dwóch cotygodniowych słuchowisk radiowych oraz autorką licznych publikacji poświęconych zdrowiu. Jest autorką dwóch bestsellerów Hormone Heresy: What Women MUST Know About Their Hormones (Hormonalna herezja – co kobiety powinny wiedzieć o swoich hormonach) i What Women MUST Know to Protect Their Daughters from Breast Cancer (Co kobiety powinny wiedzieć, aby uchronić swoje córki przed rakiem piersi). Skontaktować się z nią można za pośrednictwem poczty elektronicznej pisząc na adres drsellman@whatwomenmustknow.com lub poprzez jej stronę internetową zamieszczoną pod adresem http://whatwomenmustknow.com.

 

Przełożył Michał Berski

 

Przypisy:

 1. Samuel E. Epstein, The Politics of Cancer (Polityka wobec raka), East Ridge Press, USA, 1998, str. 539.

 2. Sharon Batt, „Cancer, Inc.” („Rak, Spółka z o.o.”), Sierra Magazine, wrzesień-październik 1999, str. 36.

 3. Tamże, str. 38.

 4. Samuel E. Epstein, The Politics..., str. 634.

 5. Strona internetowa www.mercola.com/1999/oct/24/breast-cancer-study-of-pesticides.html.

 6. J. Westin, E. Richter, „Israeli Breast Cancer Anomaly” („Anomalie raka piersi w Izraelu”), Annals of the New York Academy of Science, 1990, 609: 269–279.

 7. Samuel E. Epstein, The Politics..., str. 468.

 8. Samuel E. Epstein, The Politics..., str. 511.

 9. „US Report Adds to List of Carcinogens” („Raport [rządu] USA rozszerza listę kancerogenów”), The New York Times, 16 maja, 2000.

10. Patrz strona internetowa http://ehis.niehs.nih.gov/roc/ninth/known/tamoxifen.pdf.

11. John Gofman, „Radiation for Medical Procedures in the Pathogenesis of Cancer and Ischemic Heart Disease” („Promieniowanie stosowane w zabiegach medycznych w patogenezie raka i chorobie niedokrwiennej serca”), Committee for Nuclear Responsibility, San Francisco, 1999.

12. Samuel E. Epstein, The Politics..., str. 536.

13. Sharon Batt, z jej wystąpienia otwierającego II Światową Konferencję w sprawie Raka Piersi, Ottawa, Kanada, 26–29 lipca 1999 roku.

14. C.J. Wright, C.B. Mueller, „Screening mammografy and public health policy: the need for perspective” („Badania mammograficzne i polityka zdrowia publicznego – konieczność rozważenia”), Lancet, 1 Lipca 1995; 346(8966):29–32.

15. Journal of the National Cancer Institute, 20 września 2000 roku; 92:1490–1499.

16. Patrz strona internetowa Journalu of the National Cancer Institute: http://jnci.oupjournals.org.

17. Tamże.

18. Journal of the American Medical Association, 8 grudnia 1999; 282:2156–63.

19. R.B. Burns, K.M. Freund, A.S. Ash, M. Shwartz, L. Antab, R. Hall, „As mammography use increases, are some providers omitting clinical breast examination?” („Czy w miarę coraz częstszego stosowania mammografii, niektórzy dostawcy [sprzętu mammograficznego] pomijają kliniczne badania piersi?”), Archives of Internal Medicine, 4 kwietnia 1996; 156(7):741–4.

20. M.B. Laya, E.B. Larson, S.H. Taplin, E. White, „Effect of estrogen replacement therapy on the specify and sensivity of screening mammography” („Wpływ zastępczej terapii estrogenem na precyzję i czułość badań mammograficznych”), Journal of the National Cancer Institute, 15 maja 1996; 88(10):643–9.

21. Samuel E. Epstein, The Politics..., str. 349.

22. Patrz strona internetowa czasopisma Alternative Medicine: www.alternativemedicine.com.

23. Burton Goldberg, „Alternative Medicine Guide to Women’s Health – Series 2” („Alternatywny przewodnik medyczny po zdrowiu kobiety – część 2”), Future Medicine Publishing, Tiburon, CA, 1997, str. 91.

 

Strony internetowe dotyczące termografii:

www.breastthermography.org

www.pacificchiro.com

 

Edukacyjne zasoby internetowe:

www.alternativemedicine.com

www.mammalive.net

www.drsusanlove.com

www.ratical.com/radiation/CNR

www.ralphmoss.com

 

Script logo
Do góry