JAK TO WSZYSTKO DZIAŁA?

Model cyfrowej świadomości tworzy całościowe i idealnie spójne wyjaśnienie, które obejmuje nie tylko efekt obserwatora, ale także każdą znaną metafizyczną i naukową anomalię, od UFO po kwantowy efekt Zenona.

Model naszej rzeczywistości jest przedstawiony poniżej. (Uwaga: ma te same założenia co Wielka Teoria Wszystkiego Thomasa Campbella)17. „My” to każdy segment zorganizowanych informacji w ATTI (All That There Is – Wszystko, Co Istnieje). Tak więc odczuwamy indywidualnie, ale jesteśmy połączeni z całością. (To nie jest moment, aby zagłębiać się w to, jak idealnie się to synchronizuje z praktycznie każdym duchowym doświadczeniem w historii, ale czytelnicy zapewne to rozpoznają). Laboratorium Poznawania Rzeczywistości (Reality Learning Lab, w skrócie RLL)18 to różnego rodzaju zestawy zorganizowanych informacji w obrębie ATTI. RLL jest tym, czego świadomie doświadczamy na co dzień. Jest to coś, co nazywamy „wszechświatem” (gdy medytujemy lub głęboko śpimy, jesteśmy połączeni z czym innym). To miejsce, w którym istnieją wszystkie artefakty reprezentujące naszą rzeczywistość, gdzie przebiegają osie czasu różnych „symulacji”. Informacje, które reprezentują nasze wspomnienia, istnieją w trzech miejscach:

1. „Mózg” jest częścią symulacji. Należy go traktować jak naszą pamięć podręczną.

2. Tymczasowa część zapisu naszej duszy (można użyć jakiegokolwiek terminu, „duch”, „esencja”, „świadomość” – słowa nie mają tu znaczenia), którą tracimy, gdy umieramy. To jest to, do czego nasz „mózg” ma pełny dostęp, szczególnie gdy nasz umysł jest spokojny.

3. Stała (lub też „lepka”) część zapisu naszej duszy, która jest tym, co zatrzymujemy z każdego życia, co mamy tutaj rozwinąć i ulepszyć, co z kolei prowadzi do nieuchronnej ewolucji ATTI. To tu znajdują się wartości i moralność.

Ponieważ każdy z nas żyje w swoim własnym subiektywnym doświadczeniu, łatwo zobaczyć, w jaki sposób kolektywnie tworzymy naszą własną rzeczywistość i jak efekt obserwatora nagle nabiera sensu. Wysokiego stopnia konsensus pomiędzy każdym z naszych subiektywnych doświadczeń na poziomie makroskopowym sprawia, że nasza rzeczywistość wydaje się tak „solidna/trwała”. Ale jak wykazano na przykładzie siły intencji i efektu placebo, mamy możliwość wpływania na naszą empiryczną rzeczywistość.

Paranormalne przeżycia to po prostu transfery danych pomiędzy naszymi zindywidualizowanymi świadomymi jednostkami (np. telepatia) lub pomiędzy świadomymi jednostkami a jakimś artefaktem w RLL (np. jasnowidzenie), który wydaje się odległy w widocznej, fizycznej rzeczywistości. Jest oczywiste, że nasza rzeczywistość musi być świetnie dostrojona do istnienia i życia. RLL osiągnęło ten stan, bo tak zostało zaprojektowane, albo poprzez ciągłe doskonalenie, które jest wbudowane w rdzeń natury rzeczywistości.

 

 

 

 

DLACZEGO TO WSZYSTKO MA ZNACZENIE?

Jeśli żyjemy w cyfrowej rzeczywistości napędzanej przez świadomość, na co wskazują liczne dowody, wówczas implikacje tego stanu rzeczy są bardzo istotne.

 

Zdolność objaśniania

Jak wcześniej zasugerowałem, ogromny zestaw przebadanych anomalii, które występują w takich dziedzinach, jak fizyka, filozofia, geologia, antropologia, metafizyka i psychologia, można wyjaśnić jedynie za pomocą modelu cyfrowej świadomości napędzanej przez świadomość. Model ten uwzględnia anomalie mechaniki kwantowej, problem natury kontra wychowanie zaobserwowany w badaniach bliźniaków, efekt przemijania społeczeństw, świetnie zestrojony wszechświat, paranormalne zjawiska, przeżycia ze stanów bliskich śmierci i wiele innych rzeczy. Żadna inna teoria nie ma takiej zdolności wyjaśniającej.19

 

Nieśmiertelność

Zewnętrzna świadomość implikuje istnienie po śmierci ciała. Doświadczenia takich badaczy, jak Thomas Campbell i Eben Alexander, wskazują, że to istnienie jest trwałe i faktycznie nieśmiertelne. Wyobraź sobie, w jaki sposób zmieniłoby to podejmowane na Ziemi decyzje i priorytety. Wszystkie pieniądze i wysiłki podejmowane w celu wydłużenia życia mogłyby być przekierowane na samo życie. Przemysł medyczny mógłby uznać, że wydłużanie naszego życia nie jest dyrektywą ewolucyjną.

Wiedząc o nieśmiertelnej świadomości, możemy skupić się na leczeniu chorób i poprawie ogólnej jakości życia, zamiast na postrzeganiu ludzkiego zdrowia jako rentownego planu utrzymania, który wydłuża życie ponad limit.

 

Cel

Filozofia cyfrowej świadomości nadaje życiu dużo większy sens i cel niż naukowy materializm. Może nadać nowe znaczenie naszemu indywidualnemu życiu. Zamiast koncentrować się na zwycięstwie w hedonistycznej grze o przetrwanie podsycanej strachem i niedostatkiem surowców, możemy odkryć, że nauka i rozwój naszej świadomości może doprowadzić do znacznie większej hojności w stosunku do innych ludzi i prawdziwego szacunku dla innych form życia na naszej planecie.

Podczas gdy znany z teorii gier dylemat więźnia jest rozgrywany w powtarzanym bez końca trybie, techniki kooperacyjne optymalizują rezultat.20 Odnosząc te wnioski do powtarzalnego procesu życia, zauważylibyśmy behawioralne różnice, które skutkują ogólną poprawą jakości ludzkości jako całości w przeciwieństwie do skupiania się na własnym interesie.

 

Priorytety

Szybko powiększająca się populacja zajmuje i niszczy środowiska naturalne wielu gatunków świadomych form życia i wykorzystuje je w okrutnych eksperymentach medycznych. Przyznanie, że świadomość zwierząt ma swoje korzenie w tym samym systemie, który tworzy ludzką świadomość, z pewnością pomogłoby wyeliminować to okrucieństwo i wyzysk.

Pogląd materialistyczny zakłada, że nieustannie konkurujemy o surowce, co jest nieprzerwanym źródłem konfliktów i wojen. Czy mając świadomość, że wszyscy jesteśmy ze sobą połączeni, wojny grup ludzi wynikające z różnic w religijnych dogmatach, arbitralnych granicach geograficznych lub systemach politycznych nadal miałyby sens?

 

Siła intencji

Cyfrowa natura świadomości implikuje system probabilistyczny (jak to wyraźnie wykazano na przykładzie mechaniki kwantowej), który tworzy wyniki podatne na wpływ intencji. Przekonanie, że „umiejętna intencja” może zmienić życie twoje, twojego społeczeństwa i twojego świata, pozwoliłoby ludziom wydobyć się z pułapek swoich przekonań i naprawdę zrobić różnicę.

 

PODSUMOWANIE

W miarę pojawiania się coraz większej liczby dowodów na to, że funkcjonujemy w cyfrowej rzeczywistości napędzanej przez świadomość, będzie rosło również zbiorowe przekonanie do tej koncepcji.

Zrozumienie tego modelu naszego świata może doprowadzić do nowego zunifikowanego postrzegania nauki i, co ważniejsze, do bardziej pokojowego, harmonijnego, sprawiedliwego i zrównoważonego poglądu na świat.

 

O autorze:

Jim Elvidge ukończył studia magisterskie w dziedzinie inżynierii elektrycznej na Uniwersytecie Cornella w roku 1981 ze specjalizacją w zakresie przetwarzania sygnałów cyfrowych. Jego kariera zawodowa przebiegała głównie w przemyśle high-tech, w którym zajmował wyższe stanowiska kierownicze i inżynieryjne. Uczestniczył w szeregu przedsięwzięć, w tym w rozwoju pierwszych samplerów muzycznych w roku 1988 oraz w tworzeniu RadioAMP, pierwszej internetowej, prywatnej firmy radiowej. Obecnie jest konsultantem pomagającym firmom rozwijać innowacje. Poza obszarem high-tech rozwijał inne zainteresowania oscylujące wokół cyfrowej filozofii, w której łączy pomysły z różnych dziedzin, takich jak sztuczna inteligencja, kosmologia, nanotechnologia, mechanika kwantowa i zjawiska paranormalne. Tę unikatową mieszankę wiedzy przedstawił w swojej pierwszej książce z roku 2008 The Universe – Solved! (Wszechświat – wyjaśniony!). Często występuje w programach radiowych poświęconych futuryzmowi i filozofii cyfrowej. Skontaktować się z nim można, pisząc na adres poczty elektronicznej jim@theuniversesolved.com. Więcej informacji o nim znaleźć można na stronie www.theuniversesolved.com.

 

Przełożył Mateusz Szemiot

 

Przypisy:

 1. A. Flew, G. Habermas, „My Pilgrimage from Atheism to Theism”, Philosophia Christi, 2004, 6(2):197–211, s. 198, digitalcommons.liberty.edu.

 2. M. Tegmark, Our Mathematical Universe, Alfred A. Knopf, Nowy Jork, 2014, s. 334.

 3. S. Hossenfelder, „Minimal Length Scale Scenarios for Quantum Gravity”, Living Reviews in Relativity, 2013, 16(2), arXiv:1203.6191v2 [gr-qc].

 4. J.A. Wheeler, „Information, Physics, Quantum: The Search for Links”, Proc. 3rd Int. Symp. Foundations of Quantum Mechanics, Tokio, 1989, ss. 354–368, jawarchive.files.wordpress.com.

 5. N. Bostrom, „Are You Living in a Computer Simulation?”, Phil. Q., 2003, 53(211):243–255.

 6. Skrót od Massively multiplayer online role-playing game – rodzaj gier komputerowych RPG, w których duża liczba graczy może grać ze sobą w wirtualnym świecie. – Wikipedia

 7. C. Lee, „The dark side of light”, Ars Technica, 24 sierpnia 2012, arstechnica.com.

 8. J. Roebke, „The Reality Tests”, Seed Magazine, 4 czerwca 2008, tinyurl.com.

 9. Dr G.E. Schwartz, W.L. Simon, The Afterlife Experiments, Atria Books, Nowy Jork, 2003.

10. E. Alexander, Proof of Heaven, Simon & Schuster, Nowy Jork, 2012.

11. P. Van Lommel, Consciousness Beyond Life, HarperOne, Nowy Jork, 2010.

12. K. Ring, S. Cooper, Mindsight, iUniverse, Bloomington, Indiana, 2008, wyd. II.

13. L.S. King, „Cases of the Reincarnation Type, vol. 1: Ten Cases in India”, JAMA, 1 grudnia 1975, 234(9):978, jamanetwork.com.

14. Dr D. Radin, The Conscious Universe, HarperOne, Nowy Jork, 1997, s. 88.

15. Dr D. Radin, „Entangled Minds” (blog), wpis z 15 listopada 2010, deanradin.blogspot.com.

16. J. Jaworski, Source: The Inner Path of Knowledge Creation, Berrett-Koehler, San Francisco, s. 104.

17. T. Campbell, My Big TOE – The Complete Trilogy, Lightning Strike Books, Huntsville, Alabama, 2007.

18. Ibid.

19. J. Elvidge, The Universe – Solved!, AT Press, Georgetown, Massachusetts, 2008.

20. M. Nowak, K. Sigmund, „A strategy of win–stay, lose–shift that outperforms tit-for-tat in Prisoner’s Dilemma game”, Nature, 1993, 364:56–58.

 

Script logo
Do góry