Czasopismo Nature wycofuje kluczowy artykuł na temat ocieplenia oceanów

Prestiżowe czasopismo naukowe Nature wycofuje artykuł z roku 2018, w którym jego autorzy twierdzili, że oceany ocieplają się znacznie szybciej, niż przewidywały poprzednie modele zmian klimatu.

Artykuł „Quantification of ocean heat uptake from changes in atmospheric O2 and CO2 composition” („Kwantyfikacja absorpcji ciepła przez ocean na podstawie zmiany w składzie O2 i CO2 w atmosferze”) ukazał się w październiku ubiegłego roku i szybko zwrócił uwagę wpływowego krytyka, który stwierdził, że ta analiza jest wadliwa.

Autorzy zgodzili się z jego opinią i w ciągu trzech tygodni artykuł został zaktualizowany w następujący sposób:

„Pragniemy ostrzec czytelników, że autorzy poinformowali nas o błędach w ich pracy. Ich konsekwencją jest niepewność dotycząca znacznego niedocenienia zawartości ciepła w oceanie. Współpracujemy z autorami nad ustaleniem ilościowego wpływu tych błędów na opublikowane wyniki, po czym dokonamy kolejnej aktualizacji”.

Teraz, prawie ponad 10 miesięcy później, Nature wycofuje się z publikacji tego artykułu. Jak stwierdzono w zawiadomieniu o jego wycofaniu, czasopismo uznało, że niepewności w analizie były zbyt znaczące, aby pozostawić ten artykuł na łamach magazynu:

„Wkrótce po publikacji, w wyniku komentarzy Nicholasa Lewisa, zdaliśmy sobie sprawę, że nie doceniliśmy zgłoszonych przez nas niepewności ze względu na potraktowanie przez nas niektórych błędów systematycznych jako losowych. Ponadto zdaliśmy sobie sprawę z kilku mniejszych problemów w naszej analizie niepewności. Chociaż poprawienie ich nie zmieniło zasadniczo głównych szacunków ocieplenia oceanów, to doprowadziło do około czterokrotnego wzrostu niepewności znacząco osłabiających przesłanki dla korekty w górę ocieplenia oceanów i wrażliwości klimatu. Z powodu tych słabych przesłanek redaktorzy Nature poprosili o wycofanie, które akceptujemy. Pomimo skorygowanych niepewności nasza metoda pozostaje ważna i umożliwia oszacowanie ocieplenia oceanu niezależnie od danych oceanicznych stanowiących podstawę innych podejść. Zmieniony artykuł z poprawionymi niepewnościami zostanie przesłany do innego czasopisma. Wycofanie będzie zawierać odnośnik do nowej publikacji, jeśli i kiedy zostanie ona opublikowana”.

Zapytana, dlaczego zajęło to 10 miesięcy, Lisa Boucher, kierownik ds. publikacji w Nature Research, odpowiedziała:

„Ogólnie rzecz biorąc, gdy pojawiają się zastrzeżenia dotyczące treści artykułów, które publikujemy, czy to ze strony oryginalnych autorów, czy innych badaczy i czytelników, przyglądamy się im uważnie zgodnie z ustalonym procesem, konsultując się z autorami, a w niektórych przypadkach z recenzentami i innymi zewnętrznymi ekspertami. Te problemy są często złożone, w związku z czym ich pełne rozwiązanie może zająć redaktorom i autorom trochę czasu”.

(Źródło: RetractionWatch.com, 25 września 2019, retractionwatch.com)

 

 

Goldman Sachs – kluczowy aktor

Wszechobecny bank z Wall Street, Goldman Sachs, który zrodził między innymi ustępującego prezesa EBC Mario Draghiego i szefa Banku Anglii Carneya, właśnie zaprezentował pierwszy globalny indeks najwyżej notowanych akcji środowiskowych sporządzony wspólnie z londyńskim CDP, wcześniej Carbon Disclosure Project (Projekt ujawniania informacji o emisji dwutlenku węgla).

CDP jest finansowany głównie przez takich inwestorów, jak HSBC, JPMorgan Chase, Bank of America, Merrill Lynch, Goldman Sachs, American International Group i State Street Corp.

Nowe indeksy, zwane Euronext CDP Environment World EW i Euronext CDP Environment Eurozone EW, mają na celu zwabienie funduszy inwestycyjnych oraz stanowych systemów emerytalnych, takich jak CalPERS (Kalifornijski System Emerytalny Pracowników Publicznych) i CalSTRS (Kalifornijski System Emerytalny Nauczycieli Stanowych) o łącznej wartości aktywów wynoszącej ponad 600 miliardów dolarów, i zachęcenie ich do zainwestowania w starannie wybrane przedsięwzięcia.

Najwyżej wyceniane firmy w tym indeksie to między innymi Alphabet (właściciel Google’a), Microsoft, ING Group, Diageo, Philips, Danone i preferencyjnie Goldman Sachs.

 

Greta, AOC i spółka wkraczają na scenę

W momencie, gdy na arenę wkroczyły niezwykle popularne, mocno promowane działaczki klimatyczne, takie jak Szwedka Greta Thunberg czy 29-letnia nowojorka Alexandria Ocasio-Cortez (AOC) i jej Zielony Nowy Ład, wydarzenia nabrały cynicznego charakteru.

Bez względu na to, czy są one szczere w swoich działaniach, czy nie, za ich promowaniem kryje się dobrze naoliwiona żądna zysków machina finansowa.

Greta Thunberg jest częścią złożonej sieci powiązanej z organizacją Ala Gore’a, która jest cynicznie i profesjonalnie lansowana i wykorzystywana przez takie agencje, jak ONZ, Komisja Europejska oraz grupy finansowe stojące za obecnym programem działań na rzecz klimatu.

 

 

W sierpniu 2018 roku przed budynkiem szwedzkiego parlamentu Greta Thunberg rozpoczęła strajk szkolny dotyczący klimatu. Na jej plakacie czytamy „Skolstrejk för klimatet” („Strajk szkolny na rzecz ochrony klimatu”. (Zdjęcie: Anders Hellberg)

 

Script logo
Do góry